Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Firma, aby się rozwijać, czy w ogóle działać, potrzebuje pieniędzy. Można je zdobyć na różne sposoby, jak dotacje czy dofinansowania, ale równie często przedsiębiorcy sięgają także po kredyty. Z jakich ofert kredytowych mogą skorzystać firmy?

Jak wybrać kredyt dla firmy?

Decyzja o wzięciu kredytu na firmę to poważna sprawa wymagająca przemyślenia. Z pewnością na nią wpływ będą miały takie kwestie jak chociażby zdolność kredytowa, ale trzeba też wziąć pod uwagę cel, na który będzie przeznaczona dodatkowa gotówka. Na rynku bankowym można znaleźć kilka rodzajów kredytów przeznaczonych dla przedsiębiorstw. I tak kredyty dla firm (inwestycyjne, obrotowe, hipoteczne) opisuje Hotmoney.pl, jednocześnie przedstawiając listę dostępnych ofert. Zanim jako przedsiębiorcy zdecydujemy się na konkretny produkt bankowy, dobrze jest wiedzieć, jaki mamy wybór i który z rodzajów kredytów będzie najlepszy dla naszych potrzeb.

Czym jest kredyt inwestycyjny dla firm?

Kredyt inwestycyjny to nic innego jak oferta przeznaczona dla firm, które planują się rozwijać. Innymi słowy dedykowany jest pod inwestycje firmy, do czego można zaliczyć choćby zakup potrzebnych maszyn i urządzeń, specjalnego oprogramowania czy rozbudowę budynku firmy lub zakup nowego dodatkowego lokalu. Działa on niejako jako wsparcie, ponieważ nie ma możliwości otrzymania całości potrzebnej kwoty, co za tym idzie, konieczne jest zaangażowanie środków własnych przedsiębiorstwa.

Aby ubiegać się o kredyt inwestycyjny, do wniosku należy dołączyć także biznesowy plan inwestycji. Ponieważ ten typ kredytu ma służyć pomnożeniu majątku firmy, bank chce wiedzieć, na ile słuszne są założenia, a na podstawie planu mogą wyliczyć potencjalne przyszłe zyski.

Dla kogo przeznaczony jest kredyt obrotowy?

W przypadku kredytu obrotowego, mamy do czynienia z nieco innym przeznaczeniem. Przede wszystkim skierowany jest on na bieżące zobowiązania firmy. Najczęściej korzysta się z niego w celu uregulowania należności wobec kontrahentów, zwiększenia zapasów czy realizacji zawartego kontraktu lub wypłaty wynagrodzeń dla pracowników. Czasem wykorzystuje się go także w formie środków na rozwój, choćby przez rozszerzenie działalności firmy czy zakup nowych surowców koniecznych do tego celu.

Zazwyczaj sięgają po niego przedsiębiorstwa mające problem z płynnością finansową, których środki zostały zamrożone przez zaległe należności. Najczęściej przyznaje się kredyt na max. 36 miesięcy i może on być odnawialny lub nieodnawialny. Bank przy rozważaniu wniosku zwraca uwagę na częstotliwość i wielkość obrotów finansowych na koncie firmowym.

Co z kredytem hipotecznym dla firm?

Często się zdarza, że firma planuje zakup nowej nieruchomości w celu wykorzystania jej jako swojej siedziby lub chce kupić ziemię pod budowę nowego lokalu. Choć można do tego celu użyć kredytu inwestycyjnego, przedsiębiorcy chętnie korzystają także z kredytów hipotecznych. W tym przypadku najlepszym zabezpieczeniem dla banku jest nałożona hipoteka, dodatkowo oczekuje się też szczegółowych informacji związanych z przeznaczaniem pożyczanych pieniędzy. Obecnie kredyty hipoteczne są stosunkowo tanim produktem finansowym, stąd też cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców.

A może kredyt preferencyjny?

To szczególny rodzaj kredytu gotówkowego, który wiąże się z dodatkową dopłatą ze strony innych instytucji. Nie jest to opcja dostępna dla każdego, ponieważ najczęściej powiązana jest ze specyfiką rynkową i ma na celu wsparcie firm i przedsiębiorstw, których działalność przyczynia się do ogólnej poprawy jakości życia. Na przykład w celu dofinansowania technologii czy wsparcia takich grup jak rolnicy i ich działalność. Trzeba się wykazać zdolnością kredytową oraz wkładem własnym, a w zamian można być zwolnionym z płacenia odsetek, dopłat czy liczyć na możliwość obniżenia rat.

Poprzedni artykułPrzepisy, prawo upadłości konsumenckiej w roku 2019
Następny artykułDlaczego warto zamówić gadżety firmowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj