Dlaczego warto ukończyć kurs operatora CNC?

Operator maszyn CNC to profesja intensywnie poszukiwana w wielu dziedzinach branży przemysłowej. Zdobycie odpowiednich kompetencji wiąże się z możliwością zwiększenia zarobków i otwiera pole do dalszego rozwoju – od operatora wiedzenie niedaleka droga do programisty maszyn CNC. Czym zajmuje się operator i jakie szkolenie wybrać, by szybko zdobyć niezbędne kwalifikacje?

Czym zajmuje się operator maszyn CNC?

Zadaniem operatora jest przede wszystkim bieżąca obsługa maszyn sterowanych numerycznie, czyli komputerowo (skrót CNC pochodzi od angielskiego zwrotu Computerized Numerical Control). Mowa tu przede wszystkim o maszynach wykonujących obróbkę skrawaniem, takich jak nowoczesne tokarki i frezarki.

Operator pracuje więc z obrabianymi detalami – umieszcza je w maszynie i nadzoruje proces obróbki. Ma też kompetencje pozwalające korygować drobne błędy i usterki. Zadaniem operatora jest również weryfikacja zgodności detalu z założeniami programu sterującego – musi więc umieć odczytywać rysunek wykonawczy oraz znać podstawowe zasady działania maszyn CNC.

Jak szybko zostać operatorem CNC?

Aby móc pracować z maszynami sterowanymi numerycznie, wystarczy przejść kurs operatora CNC w certyfikowanym ośrodku szkoleniowym. Wybierając ośrodek, upewnij się, że po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu otrzymasz certyfikat wydawany przez Polski Instytut Certyfikacji.

operator-cnc

Taki dokument jest honorowany także w innych krajach Unii Europejskiej oraz państwach EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) – jest więc przepustką do dobrze płatnej pracy za granicą.

Kurs na pierwszym poziomie trwa relatywnie krótko, zazwyczaj około 35-40 godzin. Warto wybierać szkolenia, które kładą nacisk na zajęcia praktyczne. Dla przykładu kurs operatora maszyn w Akademii dla Przemysłu (https://akademiadlaprzemyslu.pl/) składa się z 24 godzin nauki praktycznej, przy 16 godzinach teorii.

Podczas zajęć kursanci zapoznają się z zasadami BHP, poznają budowę maszyn, strukturę używanego oprogramowania i działanie pulpitu sterowniczego. Moduł praktyczny pozwala opanować wszystkie czynności procesu obróbczego (od montowania narzędzi, przez osadzanie detali w maszynie, aż po nadzór nad prowadzonym procesem).

Operator programista maszyn CNC – możliwości rozwoju

Stanowiska operatora CNC wiąże się z możliwością uzyskania wyższego wynagrodzenia (zainwestowane pieniądze zwracają się już po kilku tygodniach pracy), a także dalszymi możliwościami rozwoju.

obrobka-na-maszynie-cnc

Wielu operatorów decyduje się zdobyć uprawnienia programisty CNC. Osoba potrafiąca obsługiwać obrabiarkę i jednocześnie planować jej pracę jest bardzo cenna dla przedsiębiorstwa i zwykle dobrze opłacana. Operator programista maszyn CNC to samodzielne i kreatywne stanowisko pracy – osoba z tymi umiejętnościami musi nierzadko znaleźć sposób na efektywne obrabianie detali o nietypowych kształtach.

Aby zostać operatorem, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymagań. Kurs mogą rozpocząć także osoby, które nie pracowały wcześniej z maszynami sterowanymi numerycznie. Cechami docenianymi na tym stanowisku są cierpliwość, dokładność, wyobraźnia przestrzenna oraz tzw. oko do detali.

Poprzedni artykułSpedycja po Polsce a transport paletowy
Następny artykułAgencja rekrutacyjna w Warszawie. Dlaczego warto? Konkretne argumenty, które Cię przekonają

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj