Jakie są korzyści z zastosowania skanera laserowego 3D w procesie produkcji?

Nowoczesna produkcja to bardzo skomplikowany i wieloetapowy proces. I to praktycznie w każdej branży. Nic więc dziwnego, że producenci poszukują nowoczesnych oraz bezpiecznych technologii, które usprawnią ich działalność. A wśród przydatnych narzędzi prym wiodą zaawansowane skanery wyposażone w laser 3D.

Czym jest skaner laserowy 3D i jak działa?

Skanowanie w trój-wymiarze to stosunkowo stary pomysł, który powstał prawie 40 lat temu wraz z ideą druku 3D. Jednak dopiero od paru lat przeżywa on prawdziwy boom. Skaner laserowy 3D jest obecnie bardzo precyzyjny, działa szybko, a jego obsługa nie sprawia żadnych problemów.

To zasługa przede wszystkim zastosowanej technologii. Działanie skanera polega na gromadzeniu danych z milionów punktów na dowolnym punkcie fizycznym znajdującym się w zasięgu. Potem następuje przekazanie informacji do programu komputerowego, który generuje tzw. chmurę punktów. Tak odwzorowany przestrzennie przedmiot daje bardzo dobry wgląd w jego wymiary i kształty. Co więcej, skaner laserowy 3D pozwala na zastosowanie inżynierii odwrotnej, która przysłuży się m.in. do stworzenia gotowego projektu do drukarki 3D.

Chmurę punktów można poddać dalszej obróbce. A to ma bardzo konkretne zastosowanie w wielu dziedzinach produkcji.

Narzędzia pomiarowe w kontroli jakości

Najważniejszą zaletą związaną z implementacją urządzenia do procesu produkcyjnego jest precyzyjne monitorowanie poziomu wykonania produktu. Co to oznacza w praktyce? Posłużmy się przykładem. Produkt końcowy o skomplikowanej konstrukcji i trudno dostępnych miejscach musiałby być bardzo długo sprawdzany, nim udałoby się stwierdzić jego jakość. Dlatego tak ważna jest automatyzacja i wsparcie nowoczesnych technologii.

Skanery 3D to obecnie najlepsze dostępne na rynku narzędzia pomiarowe, których precyzja znacząco przewyższa wszystko, co jest w stanie zrobić człowiek na własną rękę. Na dodatek mogą pracować w warunkach mocno odbiegających od laboratoryjnych. W efekcie kontrola jakości staje się dużo prostsza, a co najważniejsze: daje wiarygodne informacje na temat stanu technicznego obiektu.

Na tej podstawie można wywnioskować, czy produkt nadaje się do użytkowania. A jeśli nie, to zebrana przez skaner chmura punktów daje się bez problemu modyfikować w specjalistycznym oprogramowaniu komputerowym, więc wprowadzanie niezbędnych zmian powinno być mocno ułatwione.

Które skanery laserowe 3D sprawdzą się najlepiej?

Na rynku można znaleźć sporo urządzeń korzystających z tej technologii. Aby jednak mieć pewność, że będą niezawodne, a ich praca miarodajna, należy wybrać markowe rozwiązania. Nie tylko powstają one przy użyciu najlepszych gatunkowo surowców, ale też są nieustannie rozwijane pod kątem funkcjonalności.

Szczególnie polecamy uwadze skanery laserowe 3D w ofercie NA Technology. Spełniają one najwyższe standardy, a przy okazji są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Co więcej, firmowi doradcy pomogą w doborze urządzeń odpowiadających wymaganiom.

Poprzedni artykułJak wykorzystać platformę do planowania i budżetowania, aby osiągnąć firmowe cele finansowe?
Następny artykułPraca zdalna – nowe przepisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj