Alternatywa dla partii manistreamowych

Nieustające spory pomiędzy partą rządzącą, a opozycją sprawiają, że coraz więcej Polaków szuka polityków o alternatywnych poglądach. Jednym z nich jest Paweł Kukiz, twórca ugrupowania Kukiz 15, który próbuje zmienić istniejący od 1989 roku układ i oddać władzę w ręce obywateli. Realizacja proponowanych postulatów pozwoliłaby stworzyć Państwo demokratyczne, bezpieczne i bogate.

Władza w rękach obywateli

Jednym z najważniejszych postulatów ugrupowania Kukiz 15 jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Dzięki nim każdy obywatel posiadający prawo wyborcze mógłby kandydować na posła bez względu na swoją przynależność polityczną. To proste i czytelne rozwiązanie, które pozwoliłoby uzyskiwać mandat poselski osobom, które uzyskały największą ilość głosów. Zdaniem przedstawicieli Kukiz 15 obywatele powinni mieć możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach poprzez referenda, których wyniki byłyby obligatoryjne w wykonaniu.

W ten sposób obywatele mieliby możliwość temperowania autorytarnych zapędów polityków partii rządzącej i współdecydowaliby o kształcie Państwa. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie systemu prezydenckiego, w którym to głowa państwa mianuje ministrów. Obecnie ministrowie wybierani są przez partie tworzące rząd, a ministerialne teki są przedmiotem różnego rodzaju rozgrywek i układów politycznych. To sprawia, że do rządu bardzo często nie trafiają najlepsi fachowcy, ale osoby z klucza politycznego.

Niskie podatki i proste prawo

Zdaniem polityków Kukiz 15 poziom podatków w Polsce jest za wysoki, a system podatkowy zbyt skomplikowany. To prowadzi do powiększania się szarej strefy i zachęca do oszukiwania fiskusa. Dzięki niskim podatkom więcej pieniędzy zostawałoby w kieszeniach obywateli, co pozwoliłoby zrezygnować z kosztownych programów socjalnych. Prosty i przejrzysty system podatkowy wspiera rozwój przedsiębiorczości i stanowi zachętę do otwierania nowych firm. Przedstawiciele Kukiz 15,w tym Anna Karwot, postulują także wprowadzenie zmian w prawie. Uproszczenie przepisów znacząco ułatwiłoby ich interpretację i utrudniło znajdowanie luk umożliwiających obchodzenie prawa.

Wprowadzenie tzw. sędziów pokoju, zajmujących się drobnymi sprawami pozwoliłoby z kolei odciążyć sądy i usprawnić ich działanie. Zdaniem Pawła Kukiza i jego zwolenników uczciwi Polacy nie powinni obawiać się, że nieodpowiednia interpretacja prawa może im zaszkodzić, natomiast osoby, które złamały prawo, muszą być uczciwie osądzone, bez względu na status społeczny, czy materialny. Dotyczy to również posłów, którzy powinni zostać pozbawieni immunitetu.

Poprzedni artykułCzy bank może zgubić nasze pieniądze? Co robić w takiej sytuacji?
Następny artykułOlejek CBD dla psa alergika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj