Jak długo trwa rozwód?

adwokat-rozwod-warszawa

Prawnicy często na zadawane im pytania odpowiadają „to zależy”. Rzeczywiście, ilość czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę rozstrzygając kwestie prawne jest tak duży, że bardzo trudno udzielać uniwersalnych odpowiedzi na zadawane pytania. Typowym przykładem takiego stanu rzeczy jest ustalenie, ile może trwać postępowanie sądowe. W końcu w poszczególnych sądach mamy do czynienia z różną ilością wnoszonych spraw, co z kolei przekłada się na długość ich rozpatrywania. Dlatego to ile trwa rozwód, zależy przede wszystkim od tego, do jakie sądu trafi pozew.

Typowa długość sprawy rozwodowej

Zainteresowani przeprowadzeniem postępowania rozwodowego przeważnie wiedzą, jak bardzo może im pomóc adwokat. Rozwód – Warszawa to miasto, gdzie tego rodzaju sprawy trwają przeważnie dość długo – prawie zawsze stanowi skomplikowaną sprawę, co z kolei przekłada się na czas jej trwania. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o długości trwania postępowania rozwodowego jest konieczność orzekania przez sąd o winie za rozpad pożycia. W przypadku, gdy sąd ma rozstrzygnąć tę kwestię, rozwód może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jednak jeżeli małżonkowie zdecydują się zrezygnować z tego rozstrzygnięcia, rozwód może zostać orzeczony na jednej rozprawie. Wtedy długość sprawy zależy od czasu oczekiwania na termin pierwszej rozprawy. Zazwyczaj to kilka tygodni.

Czy warto rezygnować z orzekania o winie?

Szybkość postępowania nie zawsze jest najważniejsza. Co prawda sąd może zrezygnować z orzekania o winie za rozpad pożycia tylko na zgodny wniosek stron – a więc każdy z małżonków musi wyrazić na to zgodę. Jednak przed podjęciem decyzji w tej kwestii warto się dobrze zastanowić, najlepiej prosząc o pomoc, jaką może zaoferować dobry adwokat Rozwód Warszawa to miasto, w którym kancelarie adwokackie często spotykają się z takimi problemami – stanowi poważną decyzję, wpływającą na dalsze życie. W końcu kwestia winy może mieć znaczenie przy podziale majątku, ustalaniu zasad opieki nad dziećmi, czy ubieganiu się o rentę od byłego małżonka. Liczy się także satysfakcja – zwłaszcza wówczas, gdy jeden z małżonków jest ewidentnie winny rozpadu małżeństwa.

Jak skrócić czas trwania sprawy rozwodowej?

Niestety, rezygnacja z orzekania o winie to właściwie jedyny sposób na przyspieszenie sprawy rozwodowej. Czas oczekiwania na pierwszą rozprawę, czy w razie konieczności na jej kolejne terminy jest zupełnie niezależny od stron. Na nic zdadzą się także prośby kierowane do sądu o przyspieszenie procedury, gdyż dotyczy się ona według ścisłych zasad. Dlatego warto terminowo wykonywać wszystkie czynności, a zwłaszcza stawiać się w wyznaczonym czasie przed sąd. Nieobecność stron czy świadków może poważnie przedłużyć sprawę rozwodową. Oczywiście zawsze mogą zdarzyć się wypadki losowe – także po stronie sądu, związane przykładowo z chorobą sędziego – jednak lekceważenie obowiązku stawiennictwa nigdy nie jest dobrym pomysłem. Przecież wyrok i tak – prędzej czy później – zapadnie.

Poprzedni artykułEgzekucja długów – 3 skuteczne drogi do odzyskania własnych pieniędzy od dłużników
Następny artykułOpłata reprograficzna – czym tak naprawdę jest i co przez nią podrożeje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj