Toaleta budowlana – jak wybrać ten element zaplecza sanitarnego?

Toalety przenośne to popularne, mobilne i wygodne urządzenia, które są wykorzystywane na szeroką skalę przez przedsiębiorców z całego świata. Najważniejszą zaletą tych urządzeń jest fakt, iż są wygodne w transporcie, a jednocześnie koszt ich zakupu jest stosunkowo niski. Bardzo często mówi się o dedykowanych toaletach budowlanych. Są to przenośne toalety przeznaczone do eksploatacji na terenach placów budowy. Jak wybrać ten element zaplecza sanitarnego? Które elementy warto wziąć pod uwagę? Szczegółowo wyjaśniamy to w poniższym poradniku.

Czym wyróżnia się mobilna toaleta budowlana?

Toalety przenośne to określenie dla kabin wolnostojących, które mogą być wykorzystywane w różnych celach. Bardzo ważnym atutem tego rodzaju urządzeń jest fakt, iż są stabilne, przestronne oraz mogą pełnić funkcję standardowej toalety. Toaletę przenośną postawimy nie tylko na placu budowy, ale również na działce, imprezie masowej, festynie i w każdym innym miejscu, gdzie są duże skupiska ludzkie w krótkim czasie. 

Mobilna toaleta jest wyposażona w szereg podstawowych urządzeń i artykułów – mowa tutaj o podajniku na papier toaletowy, umywalce, mydle, zawieszce otwarte/zamknięte, zamku do drzwi itd. O tym, jak wiele funkcjonalności będzie posiadać konkretna mobilna toaleta, decyduje oczywiście zamawiający. Producenci nieustannie wprowadzają do swojej oferty kolejne linie toalet, które wyposażają w udogodnienia takie jak ciepła woda, lustra, wieszaki na ubrania itd. 

Bardzo ważną zaletą toalet budowlanych jest fakt, iż zajmują znacznie mniej miejsca aniżeli tradycyjne toalety. Ich montaż oraz demontaż jest wyjątkowo prosty. Dzięki temu w sytuacji, gdy pracownicy przenoszą się na teren nowej inwestycji, przeniesienie mobilnej toalety w inne miejsce także nie stanowi żadnego problemu. 

Toaleta na budowie – jakie są obowiązki pracodawców?

Toaleta budowlana powinna spełniać szereg wymogów wynikających wprost z obowiązujących przepisów polskiego prawa. Warto wiedzieć o tym, że pracownikom budowlanym należy zapewnić właściwe warunki higieniczno-sanitarne. Z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jasno wynika, że na 30 mężczyzn zatrudnionych w ramach jednej zmiany musi przypadać minimum jedna toaleta i jeden pisuar. 

Bardzo istotną kwestią jest także sposób rozmieszczenia sanitariatów. Najbliższa toaleta powinna znajdować się nie dalej niż 125 metrów od pracownika – dotyczy to placów budowy realizowanych na otwartej przestrzeni. Pracodawca jest ponadto zobowiązany, by zapewnić pracownikom umywalki z wodą. 

Specyfika branży budowlanej polega na tym, że miejsce realizacji inwestycji budowlanych niejednokrotnie zmienia się nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Z tego względu najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup bądź wynajem przenośnych toalet. Dzięki temu w momencie, gdy budowa na danym terenie zostanie zakończona, można w bardzo krótkim czasie przetransportować toaletę na kolejną budowę. 

Na co należy zwracać uwagę podczas poszukiwania odpowiedniej toalety budowlanej?

Przed zakupem przenośnej toalety budowlanej powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Mianowicie:

  • wyposażenie – zastanówmy się, czy lepsze będą toalety z podstawowym, czy też bardziej zaawansowanym wyposażeniem,
  • liczbę osób, które będą korzystać z toalety budowlanej każdego dnia,
  • koszt – bardziej zaawansowane modele kosztują więcej.
Poprzedni artykułCopywriting po angielsku. Jak wybrać dobrego copywritera?
Następny artykułJak przygotować się do pracy we Francji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj