Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?
Jak w kilku słowach można zdefiniować kluczową ideę rozwiązania, jakim jest partnerstwo publiczno prywatne? Jak w praktyce przedstawia się partnerstwo publiczno prywatne w Polsce, a jak wygląda partnerstwo publiczno prywatne w Europie? Rozwińmy tę kwestię i spróbujmy przybliżyć terminologię pojęcia partnerstwa publiczno prywatnego.
Istota partnerstwa publiczno-prywatnego
Zacznijmy od wyjaśnienia sobie terminu, jakim jest partnerstwo publiczno prywatne. Definicja tego zjawiska zasadza się, jak sama nazwa wskazuje, na kooperacji pomiędzy stroną publiczną, a stroną prywatną. Po co podejmowana jest podobna kooperacja? Warto pamiętać, że partnerstwo publiczno-prywatne jest ściśle skorelowane z wykonywaniem działań publicznych. Co więcej, warto pamiętać, że istnieją różne modele i formy partnerstwa publiczno prywatnego. Cennym źródłem informacji na temat PPP jest ustawa o partnerstwie publiczno prywatnym. Ponadto, należy mieć na uwadze fakt, że w Polsce działa Instytut Partnerstwa Publiczno Prywatnego.
Partnerstwo publiczno-prywatne: przykłady
Czego w praktyce może dotyczyć umowa o partnerstwie publiczno prywatnym? W ramach partnerstwa publiczno prywatnego mogą być wykonywane różnego rodzaju inwestycje, na przykład budowa szpitali czy centrów sportowych. Partnerstwo publiczno prywatne może dotyczyć także budowy dróg itp. Oczywiście, trzeba pamiętać, że to tylko niektóre, przykładowe możliwości kooperacji na linii publiczno – prywatnej.
Należy wspomnieć, że partnerstwo publiczno-prywatne może mieć różny charakter i bazować na różnych rozwiązaniach. Reasumując, wyjaśniliśmy sobie czym jest partnerstwo publiczno prywatne i podaliśmy konkretne przykłady takiej kooperacji, które powinny lepiej zobrazować jego ideę. Warto zaznaczyć, że partnerstwo publiczno prywatne to rozwiązanie stosowane również w innych krajach. Kooperacja współpracowników prywatnych oraz publicznych ma na celu możliwie najlepsze wdrożenie określonego zamierzenia publicznego.