Kiedy warto zdecydować się na zmianę pracy?

Dla niektórych zmiana pracy po kilku latach spędzonych w jednej firmie na tym samym stanowisku to czynność normalna. Jednak są ludzie, dla których jest to niezwykle stresujący moment w życiu i wolą jednak unikać takich sytuacji. Tacy pracownicy często czekają, aż sytuacja zmieni się samoistnie na przykład poprzez zaproponowanie awansu czy podwyżki przez przełożonego. Bez względu na to czy zmiany w życiu przychodzą nam z łatwością czy jednak powierzamy swój los przypadkowi to dobrze wiedzieć kiedy warto zmienić swoją dotychczasową pracę. Z tego artykułu dowiecie się czy w ogóle podjąć taką decyzję, czym się kierować przy wyborze zatrudnienia oraz jak radzić sobie z ewentualnymi zmianami.

Kiedy zacząć myśleć o zmianie pracy?

Zmiana pracy to nie jest tylko zmiana budynku, w którym dotychczas wykonywaliśmy swoje obowiązki służbowe. Jest to przede wszystkim zmiana otoczenia, ludzi, środowiska, codziennej rutyny oraz dobrze znanych schematów i miejsc. Takie zmiany często bywają przyczyną wysokiego stresu, który może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Warto pamiętać, że niektóre czynniki w dotychczasowej pracy będą idealnym impulsem do podjęcia słusznej decyzji o zmianie pracy.
Do głównych czynników wpływających na naszą decyzje powinno być nasze samopoczucie w obecnym miejscu pracy. Jeżeli czujemy niepokój, strach, niechęć do obecnego miejsca zatrudnienia to jest to najwyższy czas na zmianę. Kiepska atmosfera w pracy wpływa niekorzystnie na poziom wykonywania naszych obowiązków zawodowych ale również na nasz komfort psychiczny. Doskonale wiemy, że w długotrwałym stresie kiepsko się pracuje. Również brak możliwości uzyskania podwyżki albo awansu na wyższe stanowisko powinno skłonić nas do zmiany pracy. Zbyt niskie wynagrodzenie i brak perspektywy na lepsze wynagrodzenie jest również kolejnym powodem do wdrożenia zmian w naszym życiu zawodowym.

Zmiana stanowiska pracy – jak się przygotować?

Każde zmiany w naszym życiu powinny być przemyślane i odpowiednio przygotowane. Zwłaszcza jeśli po wielu latach decydujemy się nie tylko na zmianę firmy ale również dotychczas zajmowanego stanowiska. Pewnie teraz w waszej głowie pada pytanie: ale jak to zrobić?

Najważniejsze aby uświadomić sobie jaka jest nasza wartość jako pracownika. Jakie są nasze wady i zalety, co zaliczamy do naszych mocnych stron oraz co możemy wnieść do formy. Istotne jest aby skupić się na naszych umiejętnościach takich jak obsługa specjalistycznych programów czy znajomość języków obcych ale również nasze cechy charakteru, które pomogą nam na upragnionym stanowisku. Wiara w samego siebie i swoje możliwości jest bardzo ważna i często poszukiwana przez rekruterów.

Kiedyś częsta zmiana pracodawców budziła spore obawy, jednak jest to już zamierzchła przeszłość. Teraz może okazać się to nawet dodatkowym atutem ze względu na różnorodne umiejętności oraz szerokie doświadczenie na różnych stanowiskach. Również otwartość i chęć dostosowania się do dynamicznie rozwijającego się rynku pracy jest obecnie dużym atutem.
Jak już zrozumiemy swoją wartość to warto uwzględnić ją w swoim CV. Musimy pamiętać, że w pierwszej kolejności to właśnie na podstawie tego dokumentu potencjalny pracodawca wybiera kandydatów na dalsze etapy procesu rekrutacyjnego. Dobrze jest uwzględnić w nim doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje, odbyte szkolenia oraz kursy. Ważne aby CV były aktualne i treściwe. Dobrą praktyką jest również zrobić wstępne rozeznanie w branży, w której chcemy pracować.

Jak zwiększyć swoje szanse?

Kroki podjęte w kierunku zmiany pracy będą mniej stresujące gdy będziemy posiadali odpowiednią wiedzę na temat aktualnego rynku pracy. Ważne jest jakie jest między innymi aktualne zapotrzebowanie na pracowników w danych branżach, ponieważ rynek ten jest obecnie dość dynamiczny. Powinniśmy przygotować się na aktualne wymagania potencjalnych pracodawców.

Najistotniejszą kwestią jest przede wszystkim ciągły rozwój. Warto poświęcić czas na udział w kursach lub szkoleniach aby odświeżyć swoją dotychczasową wiedzę lub rozszerzyć swoje umiejętności. Wartościowymi kursami będą te mocno poszukiwane na rynku pracy. Obecnie najczęściej poszukiwane są szkolenia energetyczne, kursy na obsługę oraz konserwację urządzeń UDT oraz wiele innych. Uczestnictwo w kursach to szansa na zmianę dotychczasowego zatrudnienia oraz możliwość awansu czy podwyżki u obecnego pracodawcy.

Aktualny terminarz oraz szczegóły aktualnie prowadzonych szkoleń znajdziecie na stronie Ośrodka Szkolenia Zawodowego OMEGA https://www.oszomega.pl/.

jednak powierzamy swój los przypadkowi to dobrze wiedzieć kiedy warto zmienić swoją dotychczasową pracę. Z tego artykułu dowiecie się czy w ogóle podjąć taką decyzję, czym się kierować przy wyborze zatrudnienia oraz jak radzić sobie z ewentualnymi zmianami.

Poprzedni artykułAnaliza rynku i konkurencji – dlaczego warto?
Następny artykułPrzenośniki taśmowe – nowoczesna technologia w zasięgu ręki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj