W którym kraju jest najwięcej zarejestrowanych pojazdów ciężarowych i z czego to wynika?

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) przygotowało raport, z którego wynika że w Polsce jest największa liczba zarejestrowanych samochodów ciężarowych, która wynosi 1 200 000 pojazdów (dane z 2021 roku). Na kolejnych miejscach znajdują się Niemcy z nieco ponad 1 mln samochodów ciężarowych, a następnie Włosi, z liczbą 946 393 pojazdów.

Różny jest też wiek pojazdów w zależności w którym kraju są zarejestrowane. Samochody z najnowszych roczników zarejestrowane są w Austrii i tutaj średni wiek pojazdu to ponad 6 lat, a z kolei w Grecji wiek samochodów jest najstarszy i wynosi około 21 lat.

Jeśli chodzi o mniejsze pojazdy ciężarowe, to w Europie jest ich łącznie około 28 milionów. 

Z czego wynika fakt, że akurat w Polsce jest najwięcej ciężarówek? 

Po części na pewno z relatywnie, niższych kosztów prowadzenia tego rodzaju biznesu niż w innych krajach Unii Europejskiej. Po części również z dobrego ulokowania Polski, w Europie środkowej. Innym powodem jest też z pewności dostęp do morza oraz istnienie portów morskich, z których towary transportowane są na południe Europy. 

Duża ilość firm i operacji transportowych, przekłada się na dużą popularność giełd transportowych i platform do wymiany zleceń, takich jak KleverCargo. Firma ta monitoruje sektor transportowy w całej Europie, dlatego podczas uruchamiania kolejnych wersji językowych, system polskojęzyczny jest jednym z priorytetowych i pierwszych na drodze ekspansji europejskiej. 

Ponadto, istotnym czynnikiem wpływającym na dużą liczbę zarejestrowanych samochodów ciężarowych w Polsce jest również rozwinięta infrastruktura drogowa. Polska posiada rozbudowaną sieć autostrad i dróg ekspresowych, która ułatwia transport towarów zarówno na terenie kraju, jak i w międzynarodowym handlu. Dostępność nowoczesnych i dobrze utrzymanych dróg sprawia, że Polska jest atrakcyjnym miejscem dla firm transportowych, które mogą efektywnie prowadzić działalność logistyczną.

Dodatkowo dynamiczny rozwój polskiej gospodarki w ciągu ostatnich lat przyczynił się do zwiększenia zapotrzebowania na transport towarów. Rosnący sektor produkcji, handlu i usług wymaga skutecznego i efektywnego transportu, co przekłada się na rosnącą liczbę zarejestrowanych pojazdów ciężarowych w kraju.

Giełda transportowa KleverCargo pozwala na skuteczne obniżanie kosztów spedycyjnych, dzięki dostępowi do wielu tysięcy oferentów. Ogromna liczba ofert i zapytań pozwala na bardzo efektywne wykorzystanie pojazdów poprzez maksymalną redukcję pustych przewozów.  

Poprzedni artykułDlaczego home office nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Następny artykułProfesjonalne badania opraw świetlnych? Tylko z PREDOM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj