Matematyka w codziennym życiu – czy się przydaje?

Matematyka w codziennym życiu

Matematyka jest „królową nauk” i korzystamy z niej każdego dnia, chociaż nie zawsze o tym wiemy. Jest sporo osób, które się wręcz jej obawiają i swoje wspomnienia ze szkołą wiążą właśnie m.in. ze strachem do matematyki. Jasne, nie każdy ma zdolność przyswajania jej w błyskawicznym tempie, natomiast podstawowa wiedza z zadań matematycznych taka jak dodawanie, odejmowanie, dzielenie i mnożenie zostaje każdemu. Warto jednak zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach nam się ona przydaje. Chcąc dowiedzieć się więcej szczegółów, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Zakupy w sklepie

Trudno sobie wyobrazić robienie zakupów bez podstawowej wiedzy na temat liczenia. W dzisiejszych czasach sporo osób decyduje się na płacenie kartą, natomiast nadal wielu ludzi trzyma w portfelu pieniądze, którymi potem płaci w kasie. Przeważnie jest tak, że przynajmniej w głowie obliczamy ile zapłacimy za dane zakupy, chociaż nie brakuje takich osób, które chodzą z kalkulatorem w telefonie i to tam obliczają wartość swoich zakupów. O ile są one bardzo łatwe, to nie trzeba nawet z niego korzystać, ale przecież często robimy zakupy na cały tydzień, za które płacimy niemało i w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest mieć ze sobą kalkulator. Podstawowa wiedza z matematyki pomoże nam przy kasie, gdy kasjerka będzie wydawać nam resztę. Pamiętajmy przy tym, żeby zawsze dokładnie sprawdzić czy została ona wydana poprawnie, ponieważ błędy są rzeczą ludzką i też się zdarzają.

Obliczanie odległości

Zdarza się, że podróżując musimy pokonać określoną ilość kilometrów. Trudno jest, żebyśmy bez podstawowej wiedzy o matematyce poszli w góry i nie wiedzieli ile nam zajmie przejście 10-20 km na pieszo. Dotyczy to tak naprawdę wszystkich form przemieszczania się, bo też musimy przynajmniej średnio obliczyć, w jakim czasie przejedziemy 100 km. Bez podstawowej znajomości matematyki nie jest to możliwe, chociaż dziś znacznie ułatwia to posiadanie wszelkich aplikacje, które te czynności robią za nas. Należy pamiętać, że matematyka pozwala nam również zamieniać metry na kilometry bądź też na centymetry. Miary przydają się nawet w najbardziej błahych sytuacjach, więc warto być czujnym na matematyce, by nie zostać „jak Zabłocki na mydle” i w przyszłości nie być samodzielnym.

Gotowanie potraw

Gotowanie jest jedną z przyjemniejszych pasji, ponieważ można zrobić coś dla drugiego człowieka. No, być może jedzenie jest przyjemniejsze, chociaż jeżeli chcemy się zastanowić, w jaki sposób matematyka przekłada się na gotowanie, to odpowiedź jest prosta – przepisy. Doświadczeni kucharze wiedzą co, ile i czego dodać, by potrawa była przepyszna, ale jednak w przypadku amatorów bądź tych, którzy gotują bardzo rzadko, potrzebne jest to, aby poruszali się w obrębie danych przepisów. Jeżeli mamy dać 500g fileta z kurczaka, to właśnie tyle go trzeba dać. Niekiedy przydatne może być obliczanie procentów – np. w sytuacji gdy chcemy dokładnie wyliczyć ile danego składnika będziemy potrzebować do przygotowania potrawy – tak samo jest z każdym składnikiem, a efektem finalnym jest to, żeby danie wyszło smaczne. Jak więc widzimy, trudno jest sobie już wyobrażać gotowanie bez określonych przepisów.

Poprzedni artykułCzy prowadzenie księgowości na własną rękę jest dobrym rozwiązaniem?
Następny artykułObsługa prawna spółek – na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj