Hałas — jak zanieczyszcza nasze środowisko i w jaki sposób badać jego poziom?

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz większą uwagę zwracamy na rozmaite zanieczyszczenia środowiska. Smog, czy nieposegregowane śmieci stanowią widoczny problem, jednak wokół nas są zanieczyszczenia, których wciąż na co dzień nie dostrzegamy. Jednym z nich jest hałas — który szczególnie daje się we znaki mieszkańcom dużych miast i osobom zatrudnionym w zakładach przemysłowych. Dowiedz się, co stanowi główne źródła hałasu, jaki negatywny wpływ on ze sobą niesie i jak można kontrolować jego poziom, by dbać o środowisko i swoje zdrowie.

Główne źródła hałasu

Hałas jest niemal wszechobecny i może pochodzić z wielu różnych źródeł. Z naukowego punktu widzenia hałas rozumiany jest jako emitowanie dźwięków, które są głośne, uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Natężenie dźwięków, jakiemu poddawany jest człowiek, nie powinno przekraczać 55 decybeli – takie są najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Na ulicach miast najbardziej odczuwalny jest hałas komunikacyjny, pochodzący z dróg, a także trakcji kolejowych i tramwajowych. Często jest on tłumiony przy pomocy ekranów akustycznych, które muszą spełniać określone normy. W budynkach mieszkalnych i ich otoczeniu hałas generują przede wszystkim wykorzystywane urządzenia. Wreszcie — znaczna część społeczeństwa, która pracuje w sektorze przemysłowym, jest narażona na hałas pochodzący z instalacji, urządzeń i maszyn przemysłowych.

W jaki sposób hałas szkodzi zdrowiu?

Hałas i wibracje, które są jego efektem ubocznym, bez względu na źródło ich pochodzenia, niosą ze sobą negatywne skutki dla zdrowia i samopoczucia. Dźwięki o dużym natężeniu utrudniają komunikację z innymi i zaburzają koncentrację, co szczególnie w pracy może prowadzić do groźnych wypadków. Ludzki organizm również negatywnie reaguje na długotrwałe oddziaływanie hałasu. Człowiek staje się bardziej podatny na stres i mogą u niego wystąpić problemy z ciśnieniem. Dźwięki o natężeniu większym niż 85 decybeli emitowane nieustannie przyczyniają się do uszkodzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty słuchu. Te wyższe o kolejne 50 decybeli wiążą się z ryzykiem poważnego urazu mechanicznego, jakim jest pęknięcie błony bębenkowej.

Jak można kontrolować poziom hałasu? Profesjonalne badania z zakresu akustyki

Mając świadomość tego, jak wiele źródeł hałasu nas otacza i w jak dużym stopniu jesteśmy poddani jego niekorzystnemu oddziaływaniu, warto systematycznie badać jego poziom. Szczególnie ważne jest to w przypadku przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych, które ściśle muszą przestrzegać norm z zakresu emisji hałasu do środowiska. Zlecając wykonanie profesjonalnych badań hałasu, warto wybrać podmiot, który uzyskał aprobatę Polskiego Centrum Akredytacji. Daje to pewność, że badania są wiarygodne, rzetelne i wykonane w najlepszy możliwy sposób. Taką firmą jest EkoNorm — podmiot, która dysponuje profesjonalnym laboratorium pomiarowym i ma możliwość wykonania szeregu analiz na terenie całego kraju. Specjaliści od pomiarów akustycznych mogą przeprowadzić także ocenę uciążliwości akustycznej (potrzebną np. przy uzyskaniu pozwolenia zintegrowanego, czy opracowywaniu raportów dot. oddziaływania na środowisko), analizy akustyczne oraz ocenę tego, jak skuteczne są aktualnie stosowane zabezpieczenia przeciwhałasowe.

EkoNorm może także podjąć się stworzenia projektu zabezpieczeń akustycznych, przeprowadzić audyt akustyczny, wykonać profesjonalny pomiar decybeli, badanie natężenia ruchu pojazdów komunikacji, a także sporządzenia map akustycznych.

Jak więc widać sposobów mierzenia natężenia hałasu, ograniczania jego szkodliwej emisji i wpływu, jaki wywiera na człowieka i środowisko jest naprawdę wiele. Dobrze jest zasięgnąć rady i pomocy osób, które zawodowo zajmują się tymi zagadnieniami. Wszyscy możemy tylko na tym zyskać, minimalizując emisję hałasu i zwiększając świadomość dotyczącą tego rodzaju zanieczyszczenia.

Poprzedni artykułUrządzenia służące do formowania blachy
Następny artykułJak budować dobre relacje z klientem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj