Zaciąganie kredytów i pożyczek pociąga za sobą konieczność ich regularnego spłacania. Regularna spłata często przysparza problemów, jednak bywa i tak, że zobowiązanie jesteśmy w stanie spłacić przed terminem. Działanie takie pozwala szybciej pozbyć się długu, a dodatkowo wnioskować o zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Kto i kiedy może skorzystać z takiej możliwości?
Kto może liczyć na zwrot prowizji bankowej?
Przez długi czas banki utrzymywały stanowisko, w myśl którego wszelkie opłaty naliczane przy udzielaniu kredytu – takie jak chociażby prowizja czy ubezpieczenie – mają charakter jednorazowy i nie podlegają zwrotowi w żadnej części. Spłata kredytu zaledwie miesiąc po jego zaciągnięciu zdaniem banku nie uprawnia kredytobiorcy do wnioskowania o jakikolwiek proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów.
Wszystko zmienił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku, który jasno wskazuje, że wcześniejsza spłata posiadanego zobowiązania otwiera możliwość wnioskowania o zwrot prowizji z banku. Co ważne, mowa nie tylko o proporcjonalnym zwrocie odsetek, ale również prowizji czy ubezpieczenia. Co to oznacza dla kredytobiorców? Umocowaną prawnie możliwość wnioskowania o zwrot prowizji po wcześniejszej spłacie kredytu. Innymi słowy, im szybciej kredyt zostanie spłacony, tym większa kwota poniesionych kosztów zostanie nam zwrócona.
Zwrot prowizji z banku – jakich kredytów dotyczy?
W kontekście wyroku TSUE należy wspomnieć o kredytach, których dotyczy. Może się bowiem okazać, że spłacony przed terminem kredyt nie będzie uprawniał nas do wnioskowania o zwrot prowizji bankowej. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego odnosi się bowiem wyłącznie do kredytów konsumenckich, czyli kredytów udzielanych przez banki konsumentom do kwoty 255 500 zł. Mowa zarówno o kredytach gotówkowych, jak i samochodowych czy konsolidacyjnych.
Istotny jest również termin zaciągnięcia takiego kredytu. Kredyty konsumenckie regulowane są ustawą z 12 maja 2011 roku o kredytach konsumenckich, która to dotyczy zobowiązań zaciągniętych po 18 grudnia 2011 roku. Wyrok TSUE tyczy się kredytów konsumenckich, czyli kredytów zaciągniętych po tej dacie. Jeśli spłaciliśmy przed terminem kredyt gotówkowy, samochodowy czy konsolidacyjny, zaciągnięty przed 18 grudnia 2011 roku, nie będziemy mieli możliwości wnioskowania o proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów.
Co w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego? Wprawdzie nie zalicza się on do kredytów konsumenckich, jednak w jego przypadku proporcjonalny zwrot kosztów również jest możliwy. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że wnioskowanie o zwrot prowizji możliwe jest tylko i wyłącznie w przypadku kredytów zaciągniętych stosunkowo niedawno. Z możliwości tej skorzystać bowiem mogą wyłącznie ci kredytobiorcy, którzy zawarli z bankiem umowę o kredyt hipoteczny po 22 lipca 2017 roku.
Zwrot prowizji po wcześniejszej spłacie kredytu – jak wnioskować?
Złożenie wniosku o zwrot prowizji po wcześniejszej spłacie kredytu jest niezwykle proste. Konieczne jest jedynie wypełnienie stosownego wniosku. Wiele banków posiada gotowe wzorce, więc w pierwszej kolejności warto zapytać o procedurę pracownika banku. Dopuszczalne jest również odręczne sporządzenie takiego pisma – należy jednak pamiętać, by zawierało on wszystkie istotne informacje – dane kredytobiorcy, dane dotyczące kredytu oraz żądanie jego rozliczenia. Na rozpatrzenie wniosku bank ma 14 dni. Co, jeśli bank odrzuci złożony wniosek? W takich sytuacjach warto skontaktować się z doświadczonym fachowcem lub Rzecznikiem Finansowym.