Zniesienie limitu składek na ZUS w Polsce 2019.

Brak limitu 30-krotności składek. Wiele osób szuka rozwiązania problemu i go znajduje. Ostateczna decyzja w sprawie zniesienia 30- krotności składki ZUS zapadnie po wyborach, ale jak zapewnia polski premier, zostało to już uwzględnione w budżecie na rok 2020. Polscy przedsiębiorcy obawiają się podniesienia kosztów pracy i poszukują rozwiązań, by uniknąć związanych z tym problemów. Jakie skutki przyniesie ta zmiana i w kogo uderzy?

Planowane zniesienie limitu składek ZUS

Obecnie pracownicy, których miesięczna pensja przekracza 12 tys. zł brutto, zwolnioni są z opłacania składek ubezpieczenia rentowo-emerytalnego od nadwyżki powyżej tego limitu. ZUS nie musi płacić ogromnych emerytur, co mogłoby zachwiać całym systemem. Dotyczy to 380 tys. osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Planowane zniesienie 30- krotności składek ZUS, zobowiąże te osoby do płacenia. Zyska na tym budżet państwa, który już w przyszłym roku może uzyskać dzięki temu ponad 5 mld zł netto. Zmiana nie będzie dotyczyła posłów, gdyż opłacają oni ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyłącznie od uposażenia poselskiego. Ich diety prawie całkowicie, zwolnione są z podatku i oskładkowania.

W kogo uderzy zniesienie limitu składek?

Jak wskazuje magazyn Forbes: „zniesienie tzw. 30-krotności ZUS podwyższy koszty pracy, co z kolei zmniejszy atrakcyjność naszego kraju do prowadzenia działalności przez zagraniczne firmy. Najmocniej uderzy to w sektor usług finansowych, IT, nowoczesnych technologii oraz najlepiej zarabiających wysokiej klasy specjalistów, menadżerów i ekspertów.”

Jeden z wiarygodnych portali opisuje wstrzymywanie zagranicznych projektów z sektora usług bankowych, planowanych w Polsce. Inwestorzy rozważają ich lokalizację w Rumunii. W efekcie oznacza to dla Polski stratę 2500 najlepiej opłacanych (a co za tym idzie opodatkowanych) nowych miejsc pracy. Wiele firm zagranicznych rozważa dalszy rozwój w innych rejonach Europy, a nawet przeniesienie tam już działających biznesów. Na skutek tego wiele osób może stracić dotychczasowe miejsce pracy. Zapowiadaną zmianę odczuje intensywnie rozwijający się sektor usług dla biznesu. W Polsce brakuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a to właśnie oni zarabiają najwięcej. Istnieje zagrożenie, że wobec dodatkowego obciążenia, duże firmy wybiorą miejsca na siedziby swoich biur za granicą.

Skutki zniesienia 30- krotności składki ZUS

Organizacje skupiające pracowników i pracodawców, takie jak NSZZ „Solidarność”, FZZ, Lewiatan i inne, protestują przeciwko wprowadzeniu zniesienia limitu składek na ZUS, w obawie przed niekorzystnym wpływem na gospodarkę naszego kraju. Ich zdaniem ucierpi rynek pracy. Zabraknie specjalistów, zlikwidowane zostaną stanowiska pracy, pojawi się brak nowych inwestycji. Polacy pracujący za granicą nie zdecydują się na powrót do kraju. Firma za granicą będzie generować znacznie mniejsze obciążenia finansowe niż w kraju. Koszty pracy wzrosną, a równocześnie realne wynagrodzenia specjalistów spadną. Tworzenie nowych miejsc pracy dla pracowników wysokiej klasy, będzie mniej opłacalne. Zwiększenie kosztów pracy zmusi pracodawców do poszukiwania oszczędności w innych dziedzinach. To ograniczy wydatki na nowe technologie czy prace badawcze. Obawy wyrażają również przedstawiciele ZUS. Brak limitu będzie skutkowało koniecznością wypłaty świadczeń emerytalnych w ogromnych wysokościach w przyszłości. System emerytalny może tego nie udźwignąć, gdyż doprowadzi to do znacznego deficytu.

Optymalizacja ZUS – jak uniknąć zwiększenia obciążeń?

Już teraz wysokiej klasy specjaliści alternatywnych form zatrudnienia, w której koszty pracy będą niższe. Może doprowadzić to do kolejnej fali emigracji ekonomicznej. Z pewnością dla wielu z nich rozwiązaniem będzie „przejście na swoje”. Zatrudnienie B2B i działalność zarejestrowana za granicą, np. firma w Anglii, gdzie koszty zatrudnienia są znacznie mniejsze. Rejestracja Ltd na wyspach dla specjalistów i ekspertów to doskonały sposób na optymalizację składek ZUS. Tym bardziej że najczęściej ich wiedza i umiejętności nie wymagają prowadzenia zakładu na terenie Polski. A spółka LTD to nie tylko prestiż, ale także możliwość podziału dochodów spółki na dyrektorów, co daje możliwość znacznego zmniejszenia obciążeń fiskalnych. To także gwarancja uzyskania godnej emerytury w UK.

Zniesienie limitu składek przyniesie wpływy do budżetu, lecz niekorzystnie wpłynie na wiele aspektów naszej gospodarki. Niestabilna i nieprzewidywalna polityka podatkowa nie sprzyja rozwojowi biznesu. Przeniesienie firmy do Anglii to dla wielu osób możliwość rozwoju oraz optymalizacji składek ZUS i obciążeń fiskalnych.

Poprzedni artykułKancelaria prawna udzieli porady, a w czasie postępowania sądowego zapewni spokój i poczucie bezpieczeństwa
Następny artykułGdzie przeprowadzić profesjonalne naprawy multimediów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj