Złomowanie aut – procedury, dokumenty, obowiązki

Wielu posiadaczy bardzo starych aut, które przejechały setki tysięcy kilometrów, ma dylemat. Waha się, czy sprzedać taki samochód, czy raczej oddać go do kasacji. Bezpieczniejsze będzie zezłomowanie tego typu pojazdu.

Złomowanie aut – procedury

Złomowanie aut wymaga przestrzegania ściśle określonych procedur. Do najbardziej istotnych należy unieważnienie dokumentów. Złomowanie aut odbywa się w uprawnionych do wykonywania tego typu czynności punktach. To właśnie ich pracownicy czuwają nad tym, żeby doprowadzić do unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych.

Od otrzymania oświadczenia o unieważnieniu wymienionych dokumentów właściciel samochodu jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu i złożenia wniosku o wyrejestrowanie auta w Wydziale Komunikacji w odpowiednim urzędzie (miasta, gminy) w terminie nieprzekraczającym 30 dni. Procedury związane ze złomowaniem aut można uznać za zakończone, gdy zostaną opłacone – o ile takie istnieją – zaległości z tytułu ubezpieczenia OC.

Złomowanie aut a wymagane dokumenty

Oddanie samochodu na złom odbywa się na podstawie przedstawionych dokumentów. Chodzi o potwierdzenie tożsamości, co jest równoznaczne z udostępnieniem wglądu do dowodu osobistego lub innego dokumentu. Należy poza tym złożyć dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. W przypadku jej braku wymagany jest inny dokument, na podstawie którego będzie można potwierdzić podane w dowodzie rejestracyjnym informacje.

Punkt złomowania aut musi przestrzegać nałożonych na niego obowiązków, a przede wszystkim ściśle stosować się do respektowania procedur. Ważne jest postępowanie zgodne z przepisami, a co więcej, śledzenie zachodzących w nich zmian.

Złomowanie aut to jedna z najrozsądniejszych decyzji, jaką wręcz należy podjąć, żeby nie dopuścić do powstania zagrożenia na drodze, jeśli samochód jest w bardzo złym stanie technicznym. Niebezpieczeństwo może dotyczyć nie tylko właściciela pojazdu, ale także innych kierowców, z czego zawsze należy zdawać sobie sprawę.

Poprzedni artykułKiedy warto zainwestować w zasilanie gwarantowane?
Następny artykułJak sprzedać lokal użytkowy? 5 porad dla sprzedających

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj