Zawory bezpieczeństwa w przemyśle

Zawór bezpieczeństwa to kluczowy element każdej instalacji ciśnieniowej. Od jego prawidłowego funkcjonowania zależy nasze bezpieczeństwo w sytuacji gdy dochodzi do tzw. zdarzenia ciśnieniowego. Niezależnie od prowadzonego przemysłu, warto żebyś zadbał o zawory bezpieczeństwa. To dzięki ich skuteczności zabezpieczysz się na wypadek nieprzewidzianych wypadków z instalacją.

Czym są zawory bezpieczeństwa

Pierwszy zawór bezpieczeństwa zastosowany został już w 1681 roku w szybkowarze. Od tamtej pory technologia ta ulegała modernizacji, ale zasada działania oraz przeznaczenie pozostało niezmienne. Głównym celem jest oczywiście bezpieczne funkcjonowanie instalacji. W trakcie prawidłowego funkcjonowania zbiornika, zawór bezpieczeństwa jest zamknięty. Otwiera się w momencie, kiedy dochodzi do przekroczenia dopuszczalnej wartości ciśnienia. Dzięki temu w przypadku nagłego skoku ciśnienia, nie dochodzi do eksplozji. Zawór bezpieczeństwa stanowi pierwsze, a często i jedyne zabezpieczenie w wypadku zdarzenia ciśnieniowego, które może być katastrofalne dla całej instalacji. Proces otwierania oraz zamykania zaworu odbywa się na zasadzie przeciwstawnych sił – wywieranej przez roboczy czynnik i mechanizmu zaworowego którymi są sprężyna lub ciężarek. Zawory bezpieczeństwa produkowane są w taki sposób, aby wytrzymały ciśnienie nawet do 95 barów oraz ekstremalne temperatury – od -196 stopni, aż do +450 stopni. Cechą dobrego zaworu jest także mała różnica pomiędzy ciśnieniami zastawy a zamknięcia. Dzięki temu niewielka ilość pary lub cieczy zostaje wypuszczona. Zawory bezpieczeństwa dzielą się na sprężynowe oraz pilotowe. Stosuje się je w zależności od potrzeb, takich jak zakres występującego w instalacji ciśnienia, czy warunki konstrukcyjne.

Sprężynowe zawory bezpieczeństwa

Sprężynowe zawory bezpieczeństwa są najczęściej występującym rodzajem zaworów. Funkcjonują niezależnie od zewnętrznych źródeł energii, przez co spełniają swoją rolę nawet w przypadku awarii całego systemu oraz gdy zachodzi potrzeba blokady wielu aplikacji. Ich konstrukcję dzieli się na wlot, dysk, sprężynę oraz obudowę. Dysk zaworu pełni funkcję bariery. W przypadku zdarzenia ciśnieniowego, zabezpiecza instalację przed wydostaniem się medium. Sprężyna służy utrzymaniu dysku w zamknięciu. Reguluję się ją aby zdecydować w przypadku jakiego ciśnienia zawór ma ulec otwarciu.

Pilotowe zawory bezpieczeństwa

Główną różnicą w zastosowaniu sprężynowych oraz pilotowych zaworów jest zakres ciśnień. W przypadku wyższego zakresu nastaw ciśnień, stosuje się pilotowe zawory bezpieczeństwa, które są w stanie zastąpić nawet kilka sprężynowych. Ze względu na brak sprężyny, są one niższe, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w przypadkach gdy przestrzenie są ograniczone przez inne elementy konstrukcji. Pilotowe zawory bezpieczeństwa można najczęściej spotkać w przemysłach przetwórstwa oleju, gazu, ale także chemicznym, czy w zastosowaniach kriogenicznych.

Zawory bezpieczeństwa to niezwykle ważny element konstrukcji w przypadku instalacji z takimi medium jak ciecze, gazy, para, a nawet media półstałe. Stąd ich zastosowanie w przemysłach rafineryjnych, petrochemicznych, energetycznych, gazowych, chemicznych, jak również i spożywczych. Bezpieczne instalacje oraz zbiorniki to podstawa. dlatego każdy powinien być zaopatrzony w odpowiedni zawór, zamontowany przez wykwalifikowaną ekipę.

Poprzedni artykułWysoka precyzja cięcia – obróbka materiałów
Następny artykułObstawianie u bukmachera. Jak zacząć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj