Zastosowanie technik wysokościowych jest praktycznie niezbędne na etapie prac konserwacyjnych, które odbywają się w różnego rodzaju obiektach przemysłowych. Działania pod tym kątem wymagają udziału doświadczonych specjalistów, takich jak alpiniści przemysłowi. Ich umiejętności, kompetencje i wyposażenie sprawdzają się wówczas, gdy inne metody zawodzą lub nie da się ich wykorzystać. Wynika to nie tylko z konieczności wykonywania prac na bardzo dużej wysokości, ale też znacznego ograniczenia przestrzennego oraz wielu innych potencjalnych utrudnień.
Elementy wentylacji i konstrukcji nośnych
Techniki wysokościowe są bardzo pomocne przy konserwacji systemów wentylacyjnych w obiektach przemysłowych. Eksperci w tej dziedzinie powszechnie zajmują się naprawami elementów takich układów, ulokowanych nierzadko na znacznej wysokości. Ich zadaniem są chociażby wszelkiego rodzaju inspekcje mocowań czy izolacji termicznych i akustycznych. Prace wysokościowe można wykonywać także pod kątem konserwacji anemostatów, kanałów lub innych komponentów instalacji. Kompetencje w tym zakresie znajdują zastosowanie również w pracach montażowych, realizowanych nierzadko w miejscach trudno dostępnych. Dotyczy to nie tylko systemów wentylacyjnych, ale też elementów konstrukcji nośnych – słupów, kratownic czy belek. W ich przypadku duże znaczenie mają ponadto precyzyjne inspekcje wytrzymałościowe.
Podesty, drabiny i układy asekuracyjne
Techniki wysokościowe są wykorzystywane również przy montażu, inspekcji i konserwacji podestów roboczych czy drabin ewakuacyjnych. Alpiniści muszą w ich przypadku ocenić poprawność zakotwiczenia w strukturze całego obiektu, co ma znaczenie dla utrzyma stabilności i zapewnienia bezpieczeństwa w awaryjnej sytuacji. Podesty robocze i drabiny ewakuacyjne muszą być poddawane systematycznym kontrolom, które służą do weryfikacji ich wytrzymałości. Komponenty te powinny być przystosowane do sprawnej eksploatacji przez cały czas. Podobnymi wymaganiami charakteryzuje się montaż systemów asekuracyjnych, który obejmuje wiele punktów, kotew i linii życia. Ich elementy trzeba poprawnie rozplanować, a także poddawać okresowej konserwacji.

Montaż konstrukcji stalowych i ochrona przed korozją
Nowoczesne techniki wysokościowe służą również do montażu różnych konstrukcji stalowych, a także ich kompleksowej konserwacji. Alpiniści przemysłowi mogą realizować prace bez naruszania strukturalnej integralności budynku, zachowując zarazem zgodność z obowiązującymi normami. Działania w tym zakresie skupiają się głównie na inspekcjach spawów czy połączeń. Dla wielu konstrukcji niezbędne są również prace antykorozyjne, które zawsze wymagają dopasowania technologii do stopnia skorodowania powierzchni. Usługi w tym zakresie realizuje doświadczona firma Teton, która dba o zastosowanie właściwych materiałów podkładowych i nawierzchniowych. Alpiniści przemysłowi zajmują się również konserwacją innych konstrukcji, instalacji i systemów, w tym oświetleniowych, technologicznych czy przeciwpożarowych. Fachowcy mogą pracować w zróżnicowanych warunkach środowiskowych.
Siatki bezpieczeństwa i szyby zespolone
Techniki wysokościowe przydają się również na etapie konserwacji siatek zabezpieczających, zapewniających ochronę przed opadającym tynkiem. Ich komponenty wymagają właściwego rozciągnięcia i zamocowania na suficie czy elewacji, co wiąże się z ograniczonym dostępem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak alpinistom na sprawne wykonanie tego typu zadań, a także utrzymanie pełnego bezpieczeństwa. Techniki wysokościowe są wyjątkowo pomocne także przy wszelkiego rodzaju konserwacjach szyb zespolonych, które mogą być umieszczane chociażby w świetlikach czy elewacjach szklano-aluminiowych. Inspekcje w ich przypadku dotyczą przede wszystkim takich parametrów, jak wytrzymałość na oddziaływanie trudnych warunków atmosferycznych czy ogólna szczelność. Specjaliści mogą wykorzystać dostęp linowy, aby sprawnie dotrzeć o obszarów instalacji niedostępnych poprzez tradycyjne rusztowania.