Zapewnienie bezpieczeństwa żywności: Jak skutecznie dezynfekować powierzchnie w zakładach spożywczych

Czyszczenie hal produkcyjnych, sprzątanie magazynów wymaga sięgnięcia po profesjonalną chemię, aby usprawnić pracę, szybko poradzić sobie z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. W przypadku gastronomii zachowanie wysokiej higieny staje się kwestią priorytetową, dlatego proces mycia i dezynfekcji musi przebiegać zgodnie z narzuconymi wymogami. Dobra praktyka higieniczna jasno wskazuje na to, jakie wymogi trzeba spełnić, aby zachować czystość i bezpieczeństwo. Ma to kluczowe znaczenie w każdym miejscu, w którym jest kontakt z żywnością.

Jak przebiega mycie i dezynfekcja w przemyśle spożywczym?

W pierwszej kolejności powinno się odpowiednio przygotować powierzchnię do mycia, które może być ręczne, mechaniczne, pionowe i ciśnieniowe. Dezynfekcja ma na celu wyeliminowanie chorobotwórczych drobnoustrojów, które zagrażają zdrowiu. Może ona przebiegać przy wykorzystaniu chemii natryskowej lub zanurzeniowej, fizycznie. W przypadku gastronomii ważne staje się wieloetapowe mycie, trzeba również robić to regularnie w celu utrzymania nienagannej czystości, najlepiej każdego dnia po zakończeniu obowiązków zawodowych.

Najpierw następuje czyszczenie wstępne, co wystarczy do usunięcia niewielkich zanieczyszczeń, ale służy przede wszystkim do przygotowania nawierzchni do przeprowadzenia dalszych zabiegów. W kolejnym etapie sięga się po specjalne środki myjące na mokro, płucze się oczyszczoną powierzchnię i dezynfekuje przy użyciu preparatu antybakteryjnego i grzybobójczego. Wszystkie czynności wykonywane podczas czyszczenia obiektów gastronomicznych powinny znajdować się w planie higieny, najlepiej sięgać po środki o szerokim spektrum działania, czyli myjąco-dezynfekujące, które czyszczą zabrudzenia i usuwają drobnoustroje. Jeśli w lokalu gastronomicznym zostanie zachowana higiena, to przełoży się to na bezpieczeństwo i wysoką jakość usług.

Na czym polega czyszczenie hal przemysłowych i sprzątanie powierzchni magazynowych?

Sprzątanie hal magazynowych jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza przy obiekcie o dużej wielkości, dlatego warto pomyśleć o różnych metodach na usprawnienie tego procesu. Na szczęście obecnie można liczyć na szereg innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym czyszczenie hal przebiega sprawnie, z zachowaniem wysokiej higieny. Jak wiadomo, w zakładzie produkcyjnym generowanych jest mnóstwo zanieczyszczeń, różnego rodzaju. Mają one postać tłustych oparów, pyłów, odpadów, osadów, opiłków.

Niestety nie wszystko jest w stanie zostać wprowadzone przez zainstalowane systemy, które służą do wentylowania i odpylania. Sprzątanie hal przemysłowych jest niezbędne do tego, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy w zakładzie, móc mówić o wydajnych liniach produkcyjnych, przeciwdziałać awariom maszyn i przestojom produkcyjnym oraz zredukować zużycie energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. Sprzątanie powinno przebiegać systematycznie, aby nie dopuścić do nagromadzenia się zanieczyszczeń stanowiących zagrożenie dla zdrowia i mających negatywny wpływ na produkcję.

W pierwszej kolejności powinno się dobrać właściwe metody i środki chemiczne, zgodnie z rodzajem powierzchni i typem zabrudzeń. Najlepiej sięgnąć po profesjonalną chemię, która poradzi sobie szybko z najbardziej uciążliwym brudem. Bardzo ważne staje się także to, aby stosować wyłącznie środki czystości ze sprawdzonego źródła, renomowanej marki, bezpieczne dla ludzi. Nie mogą zawierać żadnych żrących i toksycznych substancji, warto również pomyśleć o mechanicznym usuwaniu zabrudzeń.

Podczas sprzątania hal produkcyjnych należy pamiętać o usunięciu stałych odpadów, zamiataniu powierzchni płaskich, dokładnym oczyszczeniu wodnym powierzchni i ich konserwacji, myciu stałych elementów infrastruktury typu okna i półki. Nie można zapomnieć również o umyciu maszyn i linii produkcyjnych, czasem trzeba przeprowadzić dezynfekcję i podjąć się rozmaitych działań antykorozyjnych.

Poprzedni artykułSkuteczny marketing w social mediach: jak promować swoją firmę w Internecie?
Następny artykułJak wygląda obieg dokumentów w firmie z systemem workflow?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj