Zakres robót górniczych

Zakres robót górniczych

Roboty górnicze polegają na wykonywaniu, zabezpieczaniu, utrzymywaniu lub likwidowaniu określonych wyrobisk oraz zwałowaniu nadkładu w odkrywkowych zakładach górniczych. Działalność tego rodzaju regulowana jest przepisami Prawa geologicznego i górniczego. Do przeprowadzenia robót górniczych wykorzystuje się zaawansowane technologicznie maszyny oraz urządzenia, operowane przez odpowiednio wykwalifikowanych górników, techników oraz inżynierów o specjalności górniczej, elektrycznej oraz mechanicznej.

Specjalistyczne prace instalacyjne

W ramach robót górniczych wykonuje się szereg prac specjalistycznych. Dotyczy to m.in. drążenia komór, a także budowania ścieków i torowisk podziemnych. Wykonywane są również przebudowy i wzmocnienia wyrobisk. Do robót górniczych należy ponadto wykonywanie wielu prac instalacyjnych, polegających na montażu i demontażu przenośników zgrzebłowych i taśmowych, podwieszanych kolejek szynowych, rurociągów oraz sekcji obudów zmechanizowanych. Wykonuje się również kompleksowe zbrojenia ścian, włącznie z hydrauliką sterowniczą i siłową.

Kompleksowe likwidacje i transport

Roboty górnicze pozwalają na przeprowadzenie kompleksowych likwidacji wyposażenia ścian zmechanizowanych, włącznie z rabowaniem sekcji oraz wykorzystaniem różnego rodzaju środków transportowych do ich przeniesienia – w całości lub po uprzednim zdemontowaniu. W ramach robót przeprowadza się również montaż i demontaż przeznaczonych do tych celów urządzeń. Dotyczy to na przykład kolejek spągowych oraz szynowych podwieszanych. Transportowane są również poszczególne urządzenia napędowe, takie jak lokomotywy spalinowe i elektryczne czy kołowroty wykorzystywane do transportu liniowego.

Działania w zakresie wyrobisk górniczych

W ramach robót górniczych przebudowywane są wyrobiska górnicze, włącznie ze skrzyżowaniami typowymi oraz portalowymi. Mogą być one również drążone, włącznie z wykonaniem chodników demontażowych w celu likwidacji ścian. Wyrobiska górnicze mogą są również wzmacniane, przy użyciu odpowiednich maszyn torkretujących metodą na mokro i na sucho.

Poprzedni artykułCzym są podnośniki budowlane i kiedy się je stosuje?
Następny artykułTeczki reklamowe – skuteczny element marketingu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj