Wynajem krótko- i długoterminowy stanowi obecnie jedną z bardziej opłacalnych opcji wyposażenia firmy budowlanej lub działającej w sektorze przemysłowym w funkcjonalne oraz nowoczesne żurawie wieżowe. Na co zwrócić uwagę, aby wynajem żurawi wieżowych do firmy przebiegł w sprawny i bezproblemowy sposób?
Określ swoje potrzeby
Przedsiębiorstwa wynajmujące wszelkiego rodzaju dźwignice zwykle dysponują bogatą ofertą żurawi różniących się budową, typem i parametrami. Jedynie precyzyjne określenie własnych potrzeb pozwoli wynająć żuraw spełniający wszelkie pokładane w nim oczekiwania. Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?
Istnieje kilka klasyfikacji maszyn tego typu, co mniej zorientowanym przedsiębiorcom zdecydowanie utrudnia wynajem żurawi wieżowych. Jedną z istotniejszych klasyfikacji jest miejsce zainstalowania mechanizmu obrotowego żurawia. Poza tym należy również zwrócić uwagę na typ montażu żurawia, rodzaj jego podstawy i typ wysięgnika.
Rodzaje żurawi wieżowych
Ze względu na miejsce zainstalowania mechanizmu obrotowego wyróżnia się żurawie dolnoobrotowe, które mechanizm obrotowy posiadają na dole maszyny i obracają całą wieżą wraz z wysięgnikiem. Innym rodzajem są żurawie wieżowe górnoobrotowe z zainstalowanym mechanizmem obrotowym na górze, który obraca wyłącznie wysięgnikiem żurawia.
Na podstawie rodzaju podstawy wyróżnia się żurawie wieżowe przejezdne, takie jak: kołowe, szynowe i gąsienicowe oraz żurawie stacjonarne, które są na stałe montowane do fundamentów. Ze względu na typ montażu żurawie wieżowe dzieli się na szybkomontujące, które mogą być instalowane w docelowym miejscu bez konieczności stosowania żurawi pomocniczych, a także żurawie, które wymagają do montażu dodatkowego wsparcia.
Parametry żurawi wieżowych
Wynajem żurawi wieżowych powinien jasno precyzować typ żurawia oraz jego parametry, co łącznie stanowi o użyteczności i sprawnej eksploatacji maszyny w wybranych warunkach środowiskowych. Do podstawowych parametrów żurawi wieżowych, które podawane są przez firmy wynajmujące, zaliczamy:
- udźwig maksymalny Qmax,
- maksymalna wysokość podnoszenia HpMax.,
- maksymalna długość wysięgnika LwMax,
- udźwig na końcu wysięgnika Qmin.
Na rynku spotkać można zarówno małe żurawie wieżowe przeznaczone do niewielkich prac o udźwigu maksymalnym do 3 ton, jak i potężne dźwignice umożliwiające pracę z obciążeniem do 16 ton. Maksymalna wysokość podnoszenia standardowych żurawi wieżowych oscyluje w granicach od 48 do nawet 70 metrów. Maksymalna długość wysięgnika determinuje odległości, na jakich żuraw może przenosić ładunki i zwykle wynosi ona od 42 do 75 metrów, natomiast udźwig na końcu wysięgnika w przypadku najmniejszych żurawi może wynosić zaledwie 1 tonę, a w przypadku potężniejszych konstrukcji może być to nawet 3,2 tony.
Szukasz sprawdzonej firmy wynajmującej żurawie wieżowe, która kompleksowo zadba o ich transport i montaż oraz demontaż w wybranym przez Ciebie miejscu? Sprawdź ofertę firmy dźwigowej Urbanek.