Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniach w Wielkiej Brytanii

Zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii dobrze dobrane ubezpieczenie może stanowić świetne zabezpieczenie na wypadek komplikacji życiowych i niespodziewanych zdarzeń losowych. Na wykupienie polisy nie warto więc patrzeć jak na przykry obowiązek czy zbędny wydatek, ale raczej jak na inwestycję w stabilną i bezpieczną przyszłość. Nie oznacza to jednak, że przyda nam się każdy dostępny na rynku zakres ochrony. Najlepszym krokiem jest dobranie rozwiązań odpowiadających realnym potrzebom naszej sytuacji, by jednak to zrobić, niezbędne jest posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy na temat brytyjskiego rynku ubezpieczeń.

Jakie ubezpieczenia dostępne są na rynku brytyjskim?

Polisy ubezpieczeniowe to bardzo rozbudowana grupa produktowa, która podzielona jest na oddzielne kategorie w zależności o tego, przed jakim rodzajem zagrożenia chronią. Znajdziemy więc te dotyczące nieruchomości, zdrowia, samochodu, ale też ubezpieczenie na wypadek utraty dochodu, na życie czy turystyczne. Firmy ubezpieczeniowe posiadają też oddzielne oferty dla klientów indywidualnych i biznesowych – to ważne, ponieważ oczekiwania obu tych grup wymagają zupełnie innych rozwiązań.

Duży wybór i różnorodność dostępnych wariantów może przytłaczać i utrudniać decyzję. By zwiększyć szansę na znalezienie tego najlepiej odpowiadającego naszej sytuacji, poszukiwania warto zacząć od sprecyzowania swoich potrzeb. W ten sposób już na starcie wyeliminujemy część możliwości i skupimy się na tych, które są w stanie zaoferować nam realne korzyści.

Czy ubezpieczenie może być obowiązkowe?

Tak, ale jest tak tylko w określonych sytuacjach i dotyczy konkretnych rodzajów ubezpieczeń. W niektórych przypadkach wymóg posiadania polisy jest regulowany prawnie, to na przykład ubezpieczenie samochodowe, które jest wymagane od każdego kierowcy. Poruszanie się po drogach bez ważnej polisy jest niezgodne z prawem – obowiązek dotyczy podstawowego wariantu Third Party, o wykupieniu opcji rozszerzonej możemy zdecydować samodzielnie. Z koniecznością wykupienia ubezpieczenia liczyć muszą się też przedsiębiorcy zatrudniający pracowników – dla nich niezbędne będzie wyposażenie się w polisę Employers’ Liability.

Kolejnym przykładem sytuacji, która może wymagać od nas konkretnej ochrony, jest zaciąganie kredytu hipotecznego na zakup domu. Mimo że nie jest to obowiązek wynikający z obowiązujących przepisów, kredytodawca może uzależnić przyznanie takiego kredytu od wykupienia ubezpieczenia budynku – polisa ma na celu zabezpieczenie spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Sposoby na wybór najkorzystniejszej opcji

Kiedy wiemy już jaki rodzaj ubezpieczenia nas interesuje lub jest nam potrzebny, przychodzi moment na znalezienie oferty na korzystnych warunkach. W zależności od firmy ubezpieczeniowej nawet podobne polisy mogą być jednak różnie wyceniane – porównanie dostępnych opcji może więc pozwolić na dopasowanie zarówno zakresu, jak i ceny do naszych potrzeb. W tym celu wykorzystać warto możliwości oferowane przez internet, np. łatwy dostęp do stron internetowych ubezpieczycieli lub porównywarki ubezpieczeń online, które znacznie przyspieszą cały proces. Jeżeli nie chcemy zajmować się tym zadaniem samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy specjalistów ds. ubezpieczeń, którzy pomogą nam znaleźć odpowiednie rozwiązania – co ważne, bariera językowa nie musi być problemem, wystarczy, że skontaktujemy się z polskojęzycznym doradcą! Ubezpieczając auto, warto mieć też na uwadze fakt, że na to ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w UK, wpływać mogą również zniżki za bezszkodową jazdę wypracowane w Polsce. To dobry sposób na obniżenie ceny.

W poszukiwaniu oszczędności nie powinniśmy rezygnować z ubezpieczenia ani godzić się na jego niską jakość. W dłuższej perspektywie skutki braku ochrony mogą być o wiele bardziej kosztowne niż wykupienie polisy, która zadba o nasze bezpieczeństwo i stabilność finansową w trudnych momentach.

Poprzedni artykułLitery LED to najlepszy sposób na widoczną reklamę
Następny artykułMiałeś wypadek komunikacyjny? Na co możesz liczyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj