Węgiel aktywny formowany

Węgiel aktywny jest znany już od czasów starożytnych i cechuje się wspaniałymi właściwościami oczyszczającymi. Służy między innymi do usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Węgiel aktywny formowany – właściwości

Głównym zadaniem węgla aktywnego jest zatrzymywanie różnego rodzaju substancji w postaci płynnej czy gazowej. Oczyszczanie węglem polega na tak zwanej adsorpcji – w zjawisku tym cząsteczki płynu lub gazu zostają doczepione do wewnętrznej lub zewnętrznej powierzchni ciała stałego. Najprościej można to opisać jako zbieranie opiłków żelaza magnesem.

Węgiel aktywny cechuje się przede wszystkim dużą powierzchnią wewnętrzną, co sprawia, że jest idealnym materiałem do adsorpcji. Adsorpcja to nic innego jak wyłapywanie rozpuszczonych, a także niewidocznych dla oka człowieka zanieczyszczeń. 

Z jakich surowców wytwarzany jest węgiel aktywny? Przede wszystkim z tych, do których należy węgiel kamienny i brunatny. Ponadto można wykorzystać takie surowce jak: drewno, torf czy łupiny orzecha kokosowego. Cały proces przetwarzania surowca, aby wytworzył się produkt końcowy, nazywany jest adsorbentem. Składa się on głównie z procesu termicznego oraz chemicznego.

Węgiel aktywny formowany – zastosowanie

Węgiel aktywny znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Do najważniejszych możemy zaliczyć takie branże jak:

  • przemysł spożywczy, czyli gorzelnie, browary, produkcja napoi bezalkoholowych oraz produkcja olejów i margaryn,
  • oczyszczalnie ścieków,
  • oczyszczalnie powietrza.

Ponadto, węgiel aktywny, znajduje zastosowanie w uzdatnianiu wód pitnych, maskach i filtrach przeciwgazowych, a także przemyśle farmaceutycznym. Chodzi tu głównie o plastry na trudno gojące się rany zawierające węgiel aktywny formowany. Najczęściej węgiel aktywny występuje w postaci formowanej i jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza, powinien być umieszczony w specjalnej obudowie. Dzięki tej obudowie powietrze może spokojnie przepływać.

Warto wspomnieć, iż węgiel aktywny formowany, w swojej strukturze, posiada ograniczoną pojemność adsorpcyjną, która z czasem nie jest w stanie wchłonąć więcej zanieczyszczeń. Warto więc, co jakiś czas, wymieniać w domu filtr powietrza.

Poprzedni artykułJak można cieszyć się stylem i wygodą w nowoczesnych strojach medycznych?
Następny artykułRadca prawny w Pile — W czym może ci pomóc i czym się zajmuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj