Wadliwa wentylacja – czy potrzebna jest ekspertyza budowlana

Niesprawna wentylacja uniemożliwia swobodny przepływ powietrza, co stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. W konsekwencji pojawiają się nieestetyczne wykwity na ścianach i suficie. Wadliwa wentylacja przyczynia się do problemów zdrowotnych i złego samopoczucia. Jeśli masz podejrzenia, że instalacja nie działa prawidłowo, skontaktuj się z rzeczoznawcą. Sprawdź, w jaki sposób może Ci pomóc ekspertyza budowlana!

Ekspertyza budowlana – kiedy jest niezbędna

Instalacja wentylacyjna odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniach, wpływa więc na nasze zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj, że nawet jeśli ekspertyza budowlana wykaże, że fachowiec poprawnie wykonał instalację, należy ją regularnie serwisować. Dzięki temu można szybko wychwycić ewentualne usterki i wdrożyć środki zaradcze.

Wentylacja może być połączona z przewodami kominowymi, dlatego należy ją prawidłowo zainstalować. Błędy konstrukcyjne i montażowe znacznie obniżają wydajność systemu. Jeśli często dokuczają nam bóle i zawroty głowy, problemy ze snem, katar, czy zmęczenie, wskazana jest ekspertyza budowlana. Rzeczoznawca ustali, czy wentylacja w budynku działa tak, jak powinna. Jeśli specjalista stwierdzi nieprawidłowości, podpowie, jak usunąć usterkę i przygotowuje wstępny kosztorys naprawy.

Niesprawna wentylacja – co zrobić

Ekspertyza budowlana wykaże, czy wykonawca prawidłowo rozmieścił przewody wentylacyjne w całym domu. Warto ją wykonać, gdy podejrzewasz, że fachowiec nie wykonał należycie swoich obowiązków. Specjalista przeanalizuje dokumentację, potwierdzającą przeprowadzone prace, a następnie dokona przeglądu instalacji wentylacyjnej. W przypadku poważnych uchybień rzeczoznawca budowlany nakaże wykonawcy relokację przewodów lub montaż brakujących mechanizmów. 

Wykonawca powinien zamontować nawiewniki okienne nawet w tych pomieszczeniach, które są mniej narażone na skraplanie się pary wodnej. W przeciwnym razie staną się one podatne na zawilgocenie.  Niekiedy ekipa wykonawca rezygnuje z wentylacji kanalizacyjnej. W takiej sytuacji z muszli klozetowej lub brodzika może wydobywać się brzydki zapach, który rozchodzi się po całym domu. Rzeczoznawca zaleci wówczas instalację dodatkowych zabezpieczeń i elementów, które będą odprowadzać nieprzyjemne zapachy na zewnątrz.

Ekspertyza budowlana – błędy przy wykonywaniu wentylacji

Rzeczoznawca budowlany przypomina, że wentylacja odgrywa szczególnie ważną rolę w następujących pomieszczeniach:

  • kuchnia,
  • łazienka i WC,
  • garderoba,
  • spiżarnia.

Ekspert wyjaśnia, że właśnie tam gromadzi się najwięcej wilgoci i zanieczyszczeń powietrza. W tym przypadku drzwi powinny być wyposażone w szczeliny lub kratki wentylacyjne, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniach. Rzeczoznawca zaznacza, że w pokoju gościnnym wystarczą nawiewniki higrosterowane, czyli nowoczesne urządzenia instalowane w oknach. Dostosowują one przepływ powietrza w zależności od wilgotności w pomieszczeniu. 

Wadliwa wentylacja – przyczyny

Zastanawiasz się, jakich informacji dostarcza ekspertyza budowlana? Rzeczoznawca może ustalić, że wykonawca nie zastosował się do projektu konstrukcyjnego. Jeśli masz problem z zaparowanymi oknami, skontaktuj się ze specjalistą. W takim wypadku ekspertyza budowlana może wykazać niewystarczającą ilość przewodów wentylacyjnych. W warunkach podwyższonej wilgotności należy dodatkowo zamontować drzwi z podcięciem wentylacyjnym. 

Ekspert budowlany podkreśla, że nie wolno włączać do obiegu wentylacji grawitacyjnych pomieszczeń, które znajdują się daleko od kominów wentylacyjnych. W przeciwnym razie zaburzymy działanie całego układu. Jeśli rzeczoznawca wykryje nieprawidłowości, których nie da się wyeliminować, może Ci pomóc w uzyskaniu odszkodowania. 

Jakie nieprawidłowości może ujawnić ekspertyza budowlana? Nierzadko rzeczoznawca stwierdza niską wydajność nawiewników, co często wynika z nieprawidłowego montażu. Przewody wentylacyjne powinny prowadzić nie tylko do salonu i sypialni, lecz także kuchni, spiżarni i łazienki. Należy je zamontować także w tych pomieszczeniach, w których nie ma okien. Nieprawidłowy dobór tuneli doprowadzających uniemożliwia prawidłowe wykonanie instalacji. W takiej sytuacji rzeczoznawca zobowiąże wykonawcę do dodatkowej pracy. 

Poprzedni artykułJak działa test osobowości DISC?
Następny artykułKluczowe parametry dla stołu ślusarskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj