Niesprawna wentylacja uniemożliwia swobodny przepływ powietrza, co stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. W konsekwencji pojawiają się nieestetyczne wykwity na ścianach i suficie. Wadliwa wentylacja przyczynia się do problemów zdrowotnych i złego samopoczucia. Jeśli masz podejrzenia, że instalacja nie działa prawidłowo, skontaktuj się z rzeczoznawcą. Sprawdź, w jaki sposób może Ci pomóc ekspertyza budowlana!
Ekspertyza budowlana – kiedy jest niezbędna
Instalacja wentylacyjna odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniach, wpływa więc na nasze zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj, że nawet jeśli ekspertyza budowlana wykaże, że fachowiec poprawnie wykonał instalację, należy ją regularnie serwisować. Dzięki temu można szybko wychwycić ewentualne usterki i wdrożyć środki zaradcze.
Wentylacja może być połączona z przewodami kominowymi, dlatego należy ją prawidłowo zainstalować. Błędy konstrukcyjne i montażowe znacznie obniżają wydajność systemu. Jeśli często dokuczają nam bóle i zawroty głowy, problemy ze snem, katar, czy zmęczenie, wskazana jest ekspertyza budowlana. Rzeczoznawca ustali, czy wentylacja w budynku działa tak, jak powinna. Jeśli specjalista stwierdzi nieprawidłowości, podpowie, jak usunąć usterkę i przygotowuje wstępny kosztorys naprawy.
Niesprawna wentylacja – co zrobić
Ekspertyza budowlana wykaże, czy wykonawca prawidłowo rozmieścił przewody wentylacyjne w całym domu. Warto ją wykonać, gdy podejrzewasz, że fachowiec nie wykonał należycie swoich obowiązków. Specjalista przeanalizuje dokumentację, potwierdzającą przeprowadzone prace, a następnie dokona przeglądu instalacji wentylacyjnej. W przypadku poważnych uchybień rzeczoznawca budowlany nakaże wykonawcy relokację przewodów lub montaż brakujących mechanizmów.
Wykonawca powinien zamontować nawiewniki okienne nawet w tych pomieszczeniach, które są mniej narażone na skraplanie się pary wodnej. W przeciwnym razie staną się one podatne na zawilgocenie. Niekiedy ekipa wykonawca rezygnuje z wentylacji kanalizacyjnej. W takiej sytuacji z muszli klozetowej lub brodzika może wydobywać się brzydki zapach, który rozchodzi się po całym domu. Rzeczoznawca zaleci wówczas instalację dodatkowych zabezpieczeń i elementów, które będą odprowadzać nieprzyjemne zapachy na zewnątrz.
Ekspertyza budowlana – błędy przy wykonywaniu wentylacji
Rzeczoznawca budowlany przypomina, że wentylacja odgrywa szczególnie ważną rolę w następujących pomieszczeniach:
- kuchnia,
- łazienka i WC,
- garderoba,
- spiżarnia.
Ekspert wyjaśnia, że właśnie tam gromadzi się najwięcej wilgoci i zanieczyszczeń powietrza. W tym przypadku drzwi powinny być wyposażone w szczeliny lub kratki wentylacyjne, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniach. Rzeczoznawca zaznacza, że w pokoju gościnnym wystarczą nawiewniki higrosterowane, czyli nowoczesne urządzenia instalowane w oknach. Dostosowują one przepływ powietrza w zależności od wilgotności w pomieszczeniu.
Wadliwa wentylacja – przyczyny
Zastanawiasz się, jakich informacji dostarcza ekspertyza budowlana? Rzeczoznawca może ustalić, że wykonawca nie zastosował się do projektu konstrukcyjnego. Jeśli masz problem z zaparowanymi oknami, skontaktuj się ze specjalistą. W takim wypadku ekspertyza budowlana może wykazać niewystarczającą ilość przewodów wentylacyjnych. W warunkach podwyższonej wilgotności należy dodatkowo zamontować drzwi z podcięciem wentylacyjnym.
Ekspert budowlany podkreśla, że nie wolno włączać do obiegu wentylacji grawitacyjnych pomieszczeń, które znajdują się daleko od kominów wentylacyjnych. W przeciwnym razie zaburzymy działanie całego układu. Jeśli rzeczoznawca wykryje nieprawidłowości, których nie da się wyeliminować, może Ci pomóc w uzyskaniu odszkodowania.
Jakie nieprawidłowości może ujawnić ekspertyza budowlana? Nierzadko rzeczoznawca stwierdza niską wydajność nawiewników, co często wynika z nieprawidłowego montażu. Przewody wentylacyjne powinny prowadzić nie tylko do salonu i sypialni, lecz także kuchni, spiżarni i łazienki. Należy je zamontować także w tych pomieszczeniach, w których nie ma okien. Nieprawidłowy dobór tuneli doprowadzających uniemożliwia prawidłowe wykonanie instalacji. W takiej sytuacji rzeczoznawca zobowiąże wykonawcę do dodatkowej pracy.