Twój e-PIT, czy tradycyjny program PIT?

Coraz więcej osób decyduje się na wypełnianie rozliczeń podatkowych przez Internet. W ubiegłym roku podatkowym e-deklaracji było ponad 11 mln. Polacy doceniają szybkość i wygodę tego rozwiązania. Od niedawna Ministerstwo Finansów wprowadziło program o nazwie „Twój e-PIT”. Czym różnią się zasady działania nowej propozycji Ministerstwa od tradycyjnego programu PIT?

Jak możemy składać formularze

Istnieją trzy drogi pozwalające na rozliczenie podatków z urzędem skarbowym. Możemy je złożyć za pomocą:

  • formularza papierowego, składanego w urzędzie skarbowym osobiście,
  • formularza papierowego, który wyślemy listem ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru,
  • formularza elektronicznego e-deklaracji rocznej, po odpowiedniej weryfikacji.

Wszystkie powyższe sposoby są dla urzędów ważne i traktowane na równi. Jednak zdecydowanie najszybszą opcją i najbardziej przyjazną środowisku są deklaracje składane on line. Całe rozliczenie składamy bowiem na serwerach odpowiednich urzędów skarbowych, a potwierdzenia dokonania tych czynności dostajemy na adres poczty elektronicznej (tzw. UPO – Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). E-deklarację możemy złożyć na dwa sposoby.

Tradycyjny program do deklaracji

Aż do obecnego roku deklaracje mogliśmy wypełniać tylko za pomocą tradycyjnych programów. Widnieją w nich dokumenty, których wygląd jest identyczny z papierowymi. Należy więc zebrać swoje wszystkie PIT-y od pracodawców i rozpocząć ręczne uzupełnianie rozliczeń podatkowych. Wygląda to jak przeniesienie ręcznego wypełniania deklaracji na wersję komputerową. Wszystko nadal jest dość czasochłonne, jednak to program wylicza za nas wszystkie kalkulacje. Łatwiejszy jest również wybór organizacji pozarządowej, na którą chcemy przekazać 1% podatku. Większość ze stowarzyszeń, wraz z opisem działania znajduje się w bazie programu. Należy tylko wybrać interesującą nas opcję. Jedną z najpopularniejszych opcji na rynku jest program do PIT 2020 firmy PITax.pl Łatwe Podatki, umożliwiający także wysłanie deklaracji online bezpośrednio do systemu ministerstwa finansów.

Co jest innowacyjnego w programie „Twój e-PIT”?

Program ten to projekt przygotowywany przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. W momencie, gdy nasz pracodawca wysyła rozliczenia swoich podwładnych do właściwego urzędu skarbowego, wszystkie deklaracje PIT spływają na serwery KAS. Opracowany program sam przypisuje wszystkie PIT-y z naszych miejsc pracy do naszego imienia i nazwiska. W ten sposób powstaje wstępna deklaracja podatkowa. Zadaniem podatnika jest sprawdzić podane dane (czy są zgodne z dokumentami od pracodawcy), zdecydować na jakie stowarzyszenie chcemy przeznaczyć 1% podatku i podać ulgi, z których chcemy skorzystać (jeśli nas dotyczą). Nie musimy już nic więcej wpisywać czy obliczać. To niebywała oszczędność czasu dla każdego, kto składał deklaracje PIT-37 oraz PIT-38. Od roku 2020 Ministerstwo Finansów chce również dołączyć PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

Co łączy oba sposoby wypełniania e-deklaracji?

W każdym z powyższych przypadków musimy potwierdzić swoją tożsamość. Urzędnicy polecają założenie Profili Zaufanych, dzięki czemu będziemy mogli załatwić sprawy także w innych rodzajach urzędów. Jest to forma darmowa, w której raz na kilka lat musimy pojawić się w wybranej instytucji by okazać dokument potwierdzający naszą tożsamość (w placówkach podanych przez Ministerstwo). Potem już tylko logujemy się do Profilu i mamy wszystko w jednym miejscu. Istnieje również druga metoda, w której podajemy swój pesel (lub nip) oraz sumę przychodu, jaki został wykazany w ubiegłorocznej deklaracji podatkowej. Oba sposoby prowadzą do poprawnego logowania w tradycyjnym programie oraz w „Twoim e-PIT”. Decyzja, która forma wypełniania deklaracji podatkowej jest wygodniejsza, należy tylko do podatnika.

Poprzedni artykułO czym należy pamiętać, podczas otwierania własnego biznesu? 5 kroków, jak wystartować ze sklepem
Następny artykułCzym są szkolenia Six Sigma i jak pomagają rozwinąć biznes?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj