Z pewnością nie raz obiło ci się o uszy stwierdzenie: trójkąt roboczy w kuchni. Być może jednak nie wiesz, co ono oznacza. Warto zatem wyjaśnić! Okazuje się bowiem, że większość projektantów wnętrz rozpoczyna planowanie kuchni od uwzględnienia właśnie wspomnianego trójkąta roboczego. Czym jest i dlaczego gra tak ważną rolę w kuchni? Dowiesz się z poniższego tekstu.
Trójkąt roboczy w kuchni – co to?
Koncepcja trójkąta roboczego w kuchni znana jest już od bardzo dawna. Służy określeniu efektywnego rozmieszczenia poszczególnych sprzętów w kuchni. Ponieważ wiadomo, że główne prace kuchenne dotyczą gotowania, lodówka, zlew oraz kuchenka powinny być ustawione względem siebie w określony z góry sposób. Zgodnie z założeniem trójkąta roboczego, każdy z tych sprzętów tworzy jeden z wierzchołków trójkąta, a odległości pomiędzy nimi to ramiona figury.
Gdy przystępujemy do gotowania, sekwencja naszych poszczególnych czynności jest zwykle bardzo podobna. Najpierw sięgamy do lodówki i jeśli są to np. warzywa, w kolejnej czynności myjemy je w zlewie. Następnie przygotowujemy je do obróbki termicznej na kuchence. Dlatego też trójkąt pracy w kuchni uwzględnia przede wszystkim rozmieszczenie lodówki, zlewu i kuchni.
Dlaczego trójkąt roboczy w kuchni jest tak ważny?
Biorąc pod uwagę powyższe, z łatwością możemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego trójkąt roboczy w kuchni jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że znacząco ułatwia pracę. Chodzi o to, że gdy wspomniane już trzy elementy: zlew, lodówka oraz kuchenka znajdują się względem siebie w odpowiednim ułożeniu, obsługa kuchni (w szczególności gotowanie) staje się po prostu łatwiejsza. Eliminacja niepotrzebnych kroków znacząco wpływa na wydajność naszej pracy. Dla przykładu, jeśli lodówka znajduje się przy wejściu do kuchni, a zlew umieszczony został w zupełnie przeciwnym rogu pomieszczenia, bardzo szybko zrozumiemy jak rozwiązanie to jest niewygodne na co dzień.
Jak wyznaczyć trójkąt roboczy w kuchni?
Choć wydawać by się mogło, że wyznaczenie trójkąta roboczego jest prozaicznie proste, nic bardziej mylnego. Oczywiście jeśli nasza kuchnia jest idealnie kwadratowa lub prostokątna, raczej nie będziemy mieć z tym większego problemu. Gorzej jeśli pomieszczenie jest tak skonstruowane, że sprzęty i meble mogą być ustawione wyłącznie w sposób liniowy (np. aneks). Wówczas nie mamy możliwości stworzenia trójkąta roboczego, ale możemy zastosować inne rozwiązanie. Zaplanujmy kuchnię w taki sposób aby zachować liniową sekwencję: lodówka-zlew-kuchenka. Oczywiście z zachowaniem pomiędzy nimi odpowiedniego rozgraniczenia blatami roboczymi. To znacznie ułatwi pracę. Sprawdź więcej informacji na stronie Sklepmo.pl