Koparko-ładowarki to uniwersalne maszyny wykorzystywane nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w ogrodnictwie i rolnictwie. Ponadto pełnią one niezwykle istotną funkcję podczas budowy dróg i elementów infrastruktury drogowej. Choć trudno w to uwierzyć, kilkunastotonowe koparki biorą także udział w pokazach tanecznych. Jak to się zaczęło? Jaki przekaz niesie ze sobą widowisko tego typu?
Różne oblicza tańca koparek
Nawet niewielkie maszyny budowlane dysponują olbrzymią mocą, dzięki której mogą szybko i precyzyjnie wykonywać różnego rodzaju prace ziemne. Operator pracujący w kabinie operuje joystickiem i szeregiem przycisków odpowiadających m.in. za pracę ramienia. Jednak na festiwalu tańca zorganizowanym w stolicy Anglii widzowie mogli podziwiać niezwykły duet. Mowa tu o wybitnym tancerzu Philippe Priassy, który wykonał pokaz taneczny wraz z niecodzienną partnerką, czyli koparką. W trakcie występu człowiek i maszyna stanowili duet, który swoją gracją zachwycił publiczność. Taniec obejmował takie figury jak stanie na rękach, podnoszenie tancerza na łyżce i wiele innych spektakularnych pozycji.
Tańce synchroniczne
Obecnie występy tego typu przyjęły różne oblicza. Najpopularniejszym z nich jest synchroniczny taniec koparek, w trakcie którego maszyny sterowane przez operatorów wykonują wspólne układy choreograficzne. Publiczność jest zachwycona nie tylko gracją olbrzymich maszyn, ale również płynnymi i precyzyjnymi ruchami. Trudno uwierzyć w to jak doświadczeni operatorzy potrafią dokładnie sterować potężnymi koparkami. Oczywiście występy poprzedzają przygotowania, które obejmują przede wszystkim zabezpieczenie terenu. Każda koparko-ładowarka znajduje się w odpowiedniej odległości od publiczności, dzięki czemu pokazy są nie tylko widowiskowe, ale również bezpieczne. Pierwotnym przesłaniem tańca z maszynami budowlanymi było zmiana sposobu myślenia o koparkach. Pionier pokazów chciał podkreślić jak wiele zawdzięcza im ludzkość i jak ciężką pracę za nas wykonują.
Zapraszamy po więcej informacji: koparko-ładowarki Rzeszów.