„Szukam adwokata z Warszawy w sprawach rozwodowych” – czyli jak Polacy się rozwodzą

Od kilkunastu lat trend rozwodowy rośnie w zaskakującym tempie. Polacy rozwodzą się na potęgę, na co wskazują statystyki GUS. W 2017r. na ponad 192 tys. zawartych małżeństw, aż 65 tys. zakończyło się rozwodem, oznacza to, że co trzecie małżeństwo rozpadło się. Czy mamy już do czynienia ze swoistą rewolucją społeczno-obyczajową?

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

Najczęstszym powodem rozwodów, jak wskazują badania GUS, jest niezgodność charakterów. Problem jaki pojawia się przy tego typu argumentacji, jest szerokość interpretacji samego zagadnienia. Powód ten staje się wyjściem, zarówno dla osób, które nie potrafią już się ze sobą w sposób ugodowy porozumieć, jak również dla tych, którzy nie podjęli się pracy nad własnym związkiem w chwili kryzysu. Kolejnym powodem, wysoko wskazywanym w badaniu była zdrada – z tej przyczyny rozpadło się co piąte małżeństwo. Wysoko w statystykach zajmował miejsce alkoholizm jednego ze współmałżonków, zaraz za nim – sposób traktowania rodziny i problemy finansowe.

Gdzie jest najwięcej rozwodów w Polsce?

W 2017 roku najwięcej małżeństw rozpadło się w województwach: dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. Zdecydowanie częściej rozwodzą się mieszkańcy dużych miast niż wsi. W samej Warszawie na dwa małżeństwa, jedno skończyło się rozwodem.

Jak Polacy się rozwodzą?

Polacy rzadko decydują się na separację, rzadko również udają się na terapie małżeńskie. Zdecydowana większość rozwodów odbywa się bez orzeczenia o winie. W rozwodach z orzeczeniem o winie, to mężczyźni najczęściej są wskazywani jako winnych rozpadu małżeństwa. Zdecydowana większość spraw rozwodowych jest wnoszona z powództwa żony. Polacy najczęściej szukają porad prawnych w sprawach rozwodowych poprzez Internet, wpisując zapytania typu: adwokat rozwodowy z Warszawy. Po wyszukaniu i wybraniu odpowiedniego adwokata rozwodowego, najczęściej rozmowy kontynuowane są stacjonarnie.

Adwokat rozwodowy – jak wybrać właściwego?

Chcąc usprawnić proces rozwodowy warto skontaktować się z adwokatem rozwodowym, który zdecydowanie sprawniej przeprowadzi nas przez wszystkie procedury. Adwokat pomoże załatwić wszelkie formalności, będzie dla nas wsparciem w tak trudnej sytuacji życiowej, poprowadzi również przez ewentualną procedurę odwoławczą. Zdecydowanie ułatwi nam przejście przez meandry prawa rozwodowego.

Jakimi cechami powinien wykazywać się dobry adwokat rozwodowy? Powinien być otwarty i ukierunkowany na osiągnięcie celu bez zbędnych kosztów, zarówno finansowych, jak i emocjonalnych. Dobry prawnik to taki, który potrafi być rzetelny i kompetentny. W przypadku adwokata rozwodowego, oczywiście musi posiadać wiedzę i doświadczenie w prawie rozwodowym.

Profesjonalizm, lojalność i dyskrecja – to cechy, które muszą charakteryzować dobrego prawnika rozwodowego. Warto na to zwrócić uwagę przy wyborze reprezentującego nas adwokata.

Rozwód – tak czy nie?

Zdecydowanie rozwód powinien być ostatecznością. Idealną sytuacją byłaby ta, kiedy to wszyscy potrafilibyśmy się dobrać jak przysłowiowe „dwie połówki jabłka”. Jest to jednak rzadka sytuacja i często w związkach pojawiają się większe i mniejsze kryzysy. Wówczas stoimy przed trudną decyzją: brać rozwód, czy nie brać, powalczyć o związek, czy odpuścić? Obecnie przechodzimy swoistą rewolucję społeczno-obyczajową – jeszcze 30 lat temu liczba rozwodów była zdecydowanie mniejsza, obecnie co trzecie małżeństwo rozpada się. Jest to niepokojący trend, któremu w najbliższych latach z pewnością będą przyglądać się badacze społeczni.

Poprzedni artykułProjektowanie graficzne materiałów reklamowych – jak wybrać dobrą firmę?
Następny artykułWynajem sal konferencyjnych w centrum Warszawy