Szkolenia z cen transferowych

Ceny transferowe to temat, który dotyczy coraz większej grupy podmiotów. Konieczność ich dokumentowania ma na celu zapobieganie rozmaitym malwersacjom, w tym nieuczciwej optymalizacji podatkowej. Przestrzeganie przepisów w tym zakresie jest niezwykle ważne – w przeciwnym razie podatnik jest narażony na dotkliwe kary. Dowiedz się, komu potrzebne są szkolenia z cen transferowych i na czym polegają.

Czym są ceny transferowe?

Ceny transferowe to nic innego jak stawki stosowane przy sprzedaży dóbr materialnych i niematerialnych czy dostarczaniu usług. Ich wysokość ma ogromne znaczenie w transakcjach dokonywanych pomiędzy członkami grup kapitałowych. Może mieć bowiem ogromny wpływ na zyski i straty, a więc również wysokość podatków. Bez dokumentacji cen transferowych możliwe jest też np. wyprowadzanie zysków do spółek zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych. W związku z tym w wielu przypadkach jest ona konieczna, co wiąże się z przestrzeganiem określonych procedur. Przepisy dotyczące cen transferowych zostały sformułowane w ramach współpracy krajów zrzeszonych w OECD. Zasady ich rozliczania są zatem takie same we wszystkich tych krajach.

Kogo dotyczą ceny transferowe?

Ceny transferowe transakcji pomiędzy tzw. podmiotami powiązanymi z zachowaniem określonych limitów transakcyjnych i rachunkowych. Najlepiej ze wszystkimi wymogami i przepisami pomagają się zapoznać szkolenia. Ceny transferowe muszą być bowiem raportowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Najczęściej zmieniają się wartości limitów decydujące o tym, które transakcje podlegają raportowaniu. Ich wysokość zależy również od rodzaju transakcji.

Szkolenia z cen transferowych – zmiany w prawie

Szkolenia z cen transferowych są pomocne nie tylko dla osób, które chcą zapoznać się z tematem i np. rozpocząć pracę na stanowisku wymagającym jego znajomości. Korzystają z nich również, a może przede wszystkim, przedstawiciele podmiotów powiązanych w grupach kapitałowych – szczególnie te osoby, które odpowiadają za rozliczanie transakcji. Warto bowiem wiedzieć, że przepisy zmieniają się dość często. Jeśli zaś chodzi o ceny transferowe, szkolenie jest najlepszym sposobem na zapoznanie się z aktualnymi przepisami oraz procedurami. Przedstawiona w skoncentrowany i usystematyzowany wiedza jest znacznie lepiej przyswajalna. Dobrze poprowadzone szkolenie z cen transferowych ułatwia również wykorzystanie zdobytych informacji w praktyce. Okaże się przydatne również dla księgowych, doradców podatkowych, kontrolerów finansowych, prawników i innych specjalistów, którzy wykorzystują w swojej pracy wiedzę w zakresie cen transferowych i muszą na bieżąco kontrolować zachodzące w tej dziedzinie zmiany prawne. Zapewnienie odpowiedniego przeszkolenia personelowi zapewni dostosowanie działań firmy do aktualnych wymogów, dzięki czemu pomoże uniknąć problemów natury prawnej.

Szkolenia z cen transferowych – tematyka

Nie tylko zmiany w przepisach – jeśli chodzi o ceny transferowe, szkolenia poruszają dość szeroki zakres tematów. Bardzo popularne są programy wstępne, dla początkujących, które kompleksowo omawiają to zagadnienie i pozwalają podjąć pracę na stanowisku wymagającym dokumentacji cen transferowych. Szkolenia kompleksowe przygotowujące do pełnienia funkcji specjalisty ds. cen transferowych również nie są rzadkością. Obejmują zwykle kilkadziesiąt godzin i są prowadzone w różnych formach. Obejmują dogłębne przygotowanie, począwszy od przedstawienia aktualnych regulacji prawnych, ich interpretacji i skutków praktycznych. Ponadto obejmują takie zagadnienia jak:

  • sporządzenie dokumentacji cen transferowych,
  • identyfikacja podmiotów powiązanych,
  • sposoby i metody ustalania cen transakcyjnych,
  • sankcje związane z brakiem dokumentacji,
  • kontrole z zakresu cen transferowych.

Pozwalają na zdobycie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale dzięki case studies i zajęciom warsztatowym również umiejętności praktycznych. Dzięki temu stanowią kompletne wprowadzenie do świata cen transferowych. Co ważne, obecnie szkolenie z cen transferowych (również certyfikowane) można bez problemu odbyć online, z dowolnego miejsca!

Gdzie szukać kursów i szkoleń z cen transferowych?

Z pomocą przyjść mogą tzw. bazy szkoleń online. Jedną z takich baz jest serwis Eventis, gdzie na stronie https://eventis.pl/szkolenia/ceny-transferowe znajdziemy listą nadchodzących szkoleń, kursów i warsztatów z cen transferowych. Są to zarówno szkoleń stacjonarne, realizowane w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków czy Wrocław, jak tez szkolenia z cen transferowych online. W serwisach takich znajdziemy szkolenia i kursy pogrupowane w kategorie tematyczne, w tym inne szkolenia podatkowe, nie tylko te poświęcone dokumentowani cen transferowych.

Poprzedni artykułUsprawnij działanie swojego warsztatu samochodowego. To proste!
Następny artykułKredyt gotówkowy, pożyczka gotówkowa czy kredyt hipoteczny? Które finansowanie wybrać i w jakiej sytuacji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj