Informatyczny system WMS (Warehouse Management System) jest narzędziem wspomagającym pracę operatorów magazynowych. Może być zaimplementowany w magazynie dowolnego rodzaju – dystrybucyjnym, produkcyjnym, handlowym itp. Jego najważniejszą rolą jest udostępnianie pracownikom wszystkich kluczowych informacji dotyczących szeroko rozumianego procesu magazynowego. Czego konkretnie mogą dotyczyć te informacje? Odpowiedź poniżej.
System WMS – przeznaczenie i podstawowe funkcje tego oprogramowania
Głównym celem wdrożenia systemu WMS jest – w największym uproszczeniu – skrócenie do minimum czasu przyjęcia, kompletacji oraz dalszego wydania towaru. Oczywiście wydanie towaru, surowca itp. nie może się odbywać kosztem opóźnień wobec innych podmiotów korzystających z danej przestrzeni magazynowej.
Problem polega na tym, że liczba czynników, które mogą mieć wpływ na płynność pracy magazynu, jest ogromna. Dlatego aby mieć pewność, że wszystkie procesy będą odbywać się bez żadnych zakłóceń, należy skorzystać z odpowiedniego narzędzia minimalizującego ryzyko wystąpienia błędu. Takim narzędziem jest chociażby informatyczny system Qguar WMS Pro. Przyjrzyjmy się bliżej jego najważniejszym funkcjom:
- Wspomaganie kontroli szeroko rozumianego obrotu magazynowego – dostawy towaru, jego sortowania i alokacji, kompletacji, ewentualnego pakowania i dalszej wysyłki.
- Pomoc w koordynacji zamówień i wysyłek, również tych z zakresu cross-dockingu.
- Wykonywanie rozliczeń logistycznych oraz raportów.
- Tworzenie dokumentacji magazynowej.
- Wspomaganie działań inwentaryzacyjnych.
- Zarządzanie wózkami i innymi urządzeniami magazynowymi.
- Przydzielanie lokacji poszczególnym towarom.
- Zarządzanie partiami oraz datami przydatności.
- Zarządzanie towarami niebezpiecznymi.
- Wspomaganie gospodarki opakowaniami zwrotnymi.
- Kontrolowanie zapasów oraz jakości i ilości dostarczanych towarów.
- Sprawdzanie historii nośnika magazynowego.
- Wspomaganie organizacji pracy osób zatrudnionych w magazynie.
Wiele z wyżej wymienionych działań może zostać zautomatyzowane, co dodatkowo zmniejsza nakład pracy koniecznej do zarządzania magazynem. Nie są to jednak jedyne korzyści płynące z wdrożenia systemu Qguar WMS Pro.
Pozostałe zalety systemu Qguar WMS Pro
Chociaż Qguar WMS Pro sprawdzi się w magazynie o dowolnej wielkości, tak pełnię swoich możliwości pokazuje dopiero w dużych centrach dystrybucyjnych oraz logistycznych. Wszędzie tam, gdzie przeprowadza się sporo operacji magazynowych lub gdzie znajduje się bardzo duża ilość towarów, Qguar WMS Pro okazuje się być optymalnym wyborem. To rozwiązanie stabilne, elastyczne i przede wszystkim bardzo proste w obsłudze. Wystarczy zwykły terminal przenośny lub komputer z zainstalowaną przeglądarką, aby bez żadnych problemów móc korzystać z tego systemu. Co więcej, jest on przystosowany do pracy z takimi technologiami, jak RFID czy QR.
Do tego warto pamiętać, że jeżeli Qguar WMS Pro jest wdrażany w dużej firmie, łatwo go zintegrować z już istniejącym oprogramowaniem, na przykład ERP, APS czy MES. To bardzo wygodne narzędzie, zdecydowanie warte wypróbowania.