Środki na biznes motywują do założenia firmy

Nie da się prowadzić firmy bez odpowiedniego zaplecza finansowego. Już założenie działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, a przecież dochodzi jeszcze co najmniej przygotowanie środowiska, w jakim firma może funkcjonować. Jak więc można pozyskać środki na swój biznes – warto poznać sprawdzone i najpopularniejsze sposoby.

Krajowe wsparcie finansowe na założenie działalności

Dotacja na prowadzenie firmy z urzędu pracy

Najczęściej osoby, które chcą rozpocząć pracę na „swój rachunek”, poszukują najpierw pomocy finansowej w urzędzie pracy. Jest ona stosunkowo przystępna, gdyż jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, to mieć status osoby bezrobotnej.

Przed każdym niezatrudnionym otwiera się wówczas szansa skorzystania z Funduszu Pracy. Niemniej, żeby uzyskać wsparcie z tego źródła, trzeba być wypłacalnym, dlatego nie obejdzie się bez poręczenia. Może nim być albo gwarancja z banku, weksel, albo ewentualnie zastaw swojego majątku (nieruchomości/ruchomości).

Każdy, kto chce ubiegać się o taką dotację, powinien złożyć wniosek we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Powiatowym Urzędzie Pracy. Ponadto osoba ta musi przejść szkolenie związane z przedsiębiorczością. Jeśli urząd zaakceptuje wniosek, przyszły przedsiębiorca zawiera umowę ze starostą na minimum rok.

Z urzędu pracy można otrzymać bezzwrotne wsparcie finansowe, jeśli działalność będzie funkcjonować co najmniej przez 12 miesięcy. Należy też pamiętać o tym, by przedstawić, na co konkretnie wydało się pieniądze – nie później jak do 2 miesięcy od założenia firmy.

Kredyt z banku na własną firmę

Kredyt, który proponuje instytucja bankowa, jest pod wieloma względami lepszym rozwiązaniem, niż wsparcie z urzędu pracy. Nie trzeba być bezrobotnym, a do tego formalności są ograniczone do minimum. Ponadto bank oferuje znacznie większą kwotę, którą można otrzymać bez żadnych poręczeń. Mając regularne dochody, bank wie, że ktoś może sobie pozwolić na kredyt ze względu na jego zdolność finansową.

W dobie digitalizacji i wszechobecnego internetu kredyt na swoją działalność uda się pozyskać bez wychodzenia z domu. Oferty kredytów na firmę są też dość atrakcyjne pod względem ogólnych kosztów. Niektóre banki proponują coś jeszcze poza samym wsparciem finansowym, na przykład rachunek bankowy, a wraz z nim m.in. księgowość w pakiecie.

Wsparcie finansowe prywatnych instytucji

Osoba, która nie może (lub nie chce) skorzystać z propozycji urzędu pracy, czy z oferty banku, ma jeszcze kilka innych opcji. Jedną z nich jest pomoc prywatnych przedsiębiorców (tzw. aniołów biznesu). Jak z niej skorzystać? Trzeba znaleźć odpowiednią organizację, która przyciąga biznesmenów gotowych zainwestować środki z budżetu firmy, by początkujący przedsiębiorca mógł „rozwinąć skrzydła”. W Polsce jedną z takich organizacji jest, chociażby Business Angels Club.

Niemniej trzeba liczyć się z tym, że nie każdy taki inwestor wykłada swoje środki na pierwszy lepszy pomysł na biznes, jaki pojawi się na horyzoncie. Największą szansę na dotację z takiego źródła mają ci, którzy przedstawią ciekawy projekt, który zakłada użyteczne innowacje, a przy tym nie są szablonowe.

Środki na biznes od niezależnych osób prywatnych – crowdfunding

Żaden biznesmen nie zainteresuje się projektem na czyjąś działalność? Dwa wcześniejsze rozwiązania też „nie wchodzą w grę”? Pozostaje jeszcze m.in. wsparcie niezależnych inwestorów, którzy nie prowadzą swojej firmy. Fachowo nazywa się to crowdfundingiem, chociaż wiele osób w kraju pewnie jeszcze nie spotkało się z tym terminem. Na czym to polega? Zainteresowany, który chciałby pozyskać środki na swoją firmę, powinien przede wszystkim określić, jak duże wsparcie finansowe jest mu potrzebne.

Ponadto należy sporządzić taki opis, który wyjaśnia, jaki to ma być rodzaj działalności i co firma będzie mieć w swojej ofercie. Gdy już takie informacje są jasne i osoba ma je spisane, powinna już tylko zarejestrować się na jednym z portali crowdfundingowych (znajdując je np. poprzez wyszukiwarkę Google). Z racji tego, że zainteresowanie takim źródłem finansowania rośnie, trzeba wykazać się cierpliwością. Jeśli projekt jest nowatorski i przedstawia jego twórcę, jako osobę kreatywną, można spodziewać się, że w niedługim czasie uda się zebrać potrzebną kwotę.

Unijna pomoc finansowa dla chcących założyć firmę

Jest wiele Funduszy Unijnych, które wspierają osoby pragnące działać na rynku pod szyldem własnej marki. Żeby móc w ogóle starać się o wsparcie z Unii, warto wiedzieć, jakie wymagania trzeba spełnić. Gdy wiadomo, że warunki są do przyjęcia, można wypełnić i złożyć wniosek, wybierając jeden z dostępnych programów.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że fundusze z Unii przysługują tylko w określonych terminach. Dlatego przed składaniem wniosku trzeba to sprawdzić.

Pomimo tego, że wsparcie z Unii jest prawdopodobne, należy spodziewać się, że środki nie wpłyną na konto zbyt szybko. Zwykle w tym przypadku czeka się na rozpatrzenie wniosku od kilku miesięcy do roku.

Czy środki na biznes są wystarczającą zachętą, by założyć firmę?

Zdecydowanie tak. Inaczej patrzy się na swoje perspektywy, jako przedsiębiorcy, jeśli wiadomo, że można pozwolić sobie na stworzenie modelu firmy, który miało się w zamyśle. Zgromadzony kapitał na działalność to zapewnia. Skąd pozyskać środki na biznes? Co wziąć pod uwagę? Przede wszystkim: czas, w jakim chciałoby się założyć firmę, wymagania, jakie trzeba spełnić, czy wysokość kwoty, jaką można pozyskać.


Artykuł powstał we współpracy z Damianem Smal / www.damiansmal.pl

Poprzedni artykułWady i zalety montażu szyb antywłamaniowych w domu jednorodzinnym
Następny artykułPrzeprowadzka — wynajem samochodu, czy firma przeprowadzkowa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj