Jakie sita techniczne używane są obecnie w procesie oczyszczania
Sita techniczne i urządzenia służące do segregowania materiałów ze względu na ich wielkość zwykle są używane w gałęziach przemysłu, które kojarzone są z budownictwem lub innymi sposobami tworzenia. Tymczasem okazuje się, że coraz częściej działania inżynieryjne z konieczności skierowane są na planowanie i projektowanie rozwiązań, które służą ograniczaniu negatywnego wpływu, jakie funkcjonowanie nowoczesnych społeczeństw wywiera na naturalnym porządku świata. To właśnie dlatego w tym artykule przedstawione zostaną sposoby oddzielania stałych części odpadów komunalnych od ścieków i innych substancji, którymi ludzie zaśmiecają Ziemię. Do tego celu wykorzystywane są urządzenia, których podstawowymi elementami roboczymi są sita techniczne.
Ścieki komunalne, tj. ścieki bytowe, przemysłowe i ścieki odpływowe na terenie miasta, są na ogół gromadzone przez miejskie rury i kanały i odprowadzane do jednolitej części wód po oczyszczeniu przez miejskie oczyszczalnie ścieków. Oprócz zawierających dużą ilość materii organicznej, bakterii i wirusów, ze względu na wysoki rozwój przemysłu, duża część ścieków przemysłowych (stanowiących ok. 60 ~ 80% całkowitej ilości ścieków komunalnych) zawiera substancje toksyczne, które muszą być skutecznie odfiltrowane. Coraz większe zanieczyszczenie ścieków odpływowych powoduje, że ścieki miejskie zawierają różnego rodzaju szkodliwe substancje, których gromadzenie bez unieszkodliwienia, mogłoby doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji mogących zagrażać życiu ludzi i zwierząt. Oczyszczanie ścieków miejskich obejmuje wiele różnych działań, których podstawą jest filtrowanie przez sita techniczne. Konieczne jest sporządzenie kompleksowego planu zwiększania drożności kanalizacji, lokalizacji i procesu oczyszczania oczyszczalni oraz wymagań dotyczących utylizacji i odprowadzania oczyszczonych ścieków.
Stosowany w systemach przemysłowych sposób oczyszczania ścieków komunalnych często polega na ich odprowadzaniu do kanału ściekowego, którym trafiają do systemu sit, w których materiały niepożądane są odfiltrowane za pomocą prostego sprzętu filtrującego i odprowadzany do kanału technicznego. Ten prosty proces nie jest zbyt skuteczny, dlatego powoduje duże zanieczyszczenie środowiska i słaby efekt filtracji. Co więcej, urządzenia filtrujące w systemach przemysłowych są często niewygodne w demontażu i nie są w stanie dobrze oczyścić osadu nagromadzonego w urządzeniach do oczyszczania ścieków przez długi czas. Jednocześnie, jeśli oprzyrządowanie jest używane przez długi czas, skuteczność filtracji ścieków ulega ciągłemu obniżaniu i pogarszaniu.
Jaką poprawę wnoszą sita techniczne z wkładami szczelinowymi
Wkład filtracyjny z sitami szczelinowymi znajduje zastosowanie w nowoczesnej technologii oczyszczania ścieków. Szczególnie sprawdza się w oczyszczalni komunalnej i metodzie oczyszczania ścieków, która składa się ze zbiornika oczyszczalni i dwóch pierścieni – pierścienia uszczelniającego lewego i pierścienia uszczelniającego prawego. Wnętrze zbiornika wyposażone jest w komorę oczyszczania ścieków, a po lewej stronie komory oczyszczalni na stałe zamocowane są klinowe sita techniczne z siatkowym filtrem osadowym. Prawy koniec ekranu filtra osadu, komora oczyszczania ścieków jest wyposażona w warstwę filtra z piaskiem gruboziarnistym, warstwę filtra z drobnym piaskiem i warstwę filtra z węglem aktywnym. Na prawym końcu prawej membrany, pomiędzy osadem tworzy się komora dezynfekcyjna.
Sito filtracyjne i lewa membrana, a także dysza wlewowa środka dezynfekującego jest umieszczona w górnej części komory dezynfekcji. Końcówka wlewowa środka dezynfekującego jest zaślepiona pierwszym korkiem uszczelniającym. Wynalazek zapewnia zdecydowanie wyższą sprawność miejskiego sprzętu do oczyszczania ścieków. W ten sposób oczyszczalnia ścieków, która może filtrować i dezynfekować ścieki miejskie, ułatwia cały proces i zapewnia znacznie lepszy efekt filtrowania oczyszczanych ścieków.