Potrzebne ci nowe auto, ale nie dysponujesz całością potrzebnych środków? Zamiast odkładać plany zakupowe na później, możesz wziąć samochód na raty. Jednak nie musisz ograniczać się do oferty „standardowych” banków. Z ciekawą ofertą wychodzą tzw. banki samochodowe, które znają potrzeby osób zmotoryzowanych. Poznaj najważniejsze zalety udzielanych przez nich kredytów.
Samochód na raty to rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba rezygnować z marzeń o nowym pojeździe. Aby uzyskać finansowanie, wystarczy dysponować niedużą gotówką, odpowiadającą minimalnemu wkładowi własnemu. Warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi ofertami, co pozwoli wybrać produkt najlepiej wpisujący się w nasze potrzeby. I tu z pomocą przychodzą banki samochodowe, których propozycja może wyróżniać się na tle innych ofert tego typu.
Samochód na raty w banku samochodowym – dostępne opcje
Oferta kredytów samochodowych, przygotowywana przez większość banków, ogranicza się do standardowego finansowania. Tymczasem banki samochodowe mają do zaproponowania znacznie więcej opcji, co pozwala na wybór bardziej dopasowanego rozwiązania.
Klasyczny kredyt samochodowy
Istotą tego finansowania jest przejęcie auta na własność po spłacie wszystkich miesięcznych rat – zgodnie z przyjętym harmonogramem. W zależności od oferty okres finansowania może wynieść 12-96 miesięcy.
Jeśli decydujesz się wziąć samochód na raty w ramach takiego kredytu, musisz liczyć się z dość wysokimi kosztami.
Kredyt jednoratowy
Kredyt jednoratowy znany jest również jako kredyt 50/50. Jego istotą jest wpłata minimum 50% wartości pojazdu w momencie podpisywania umowy. Natomiast pozostałą do spłaty część (pozostałą część wartości auta plus prowizję) należy uregulować po 12 miesiącach. Po wpłaceniu całej należności samochód staje się własnością kredytobiorcy.
Finansowanie w tym wariancie uznawane jest za najtańsze. Ma to związek m.in. z wysoką wpłatą własną oraz krótkim okresem kredytowania.
Kredyt oparty o spłatę utraty wartości pojazdu
Jego istotą jest spłata comiesięcznych rat, które wyliczane są w oparciu o utratę wartości pojazdu w okresie finansowania. Tutaj kredytobiorca decyduje o wariancie zakończenia umowy. W przypadku Kredytu niższych rat Toyota Easy (RRSO 11,88%) dostępnego w Toyota Banku istnieją aż trzy możliwości:
- spłata pozostałej części kredytu – tzw. raty balonowej;
- spłata raty balonowej w ratach – w ramach nowego produktu finansowego;
- pozostawienie auta w rozliczeniu u dealera i wzięcie kolejnego samochodu na raty – bez angażowania środków własnych.
Kredyt w banku samochodowym – dlaczego warto?
Zastanawiasz się, dlaczego akurat w banku samochodowym warto wziąć samochód na raty? Przecież tego rodzaju finansowanie ma pewne ograniczenia, np. możliwość zakupu auta wyłącznie konkretnych marek. Tymczasem takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne, nawet wtedy gdy motoryzacja nie jest twoją pasją. Poznaj najważniejsze zalety kredytu w banku samochodowym.
Oferta kredytowa dopasowana do potrzeb kierowców
Banki samochodowe – jak nikt inny – doskonale znają oczekiwania kierowców. Dlatego przygotowują ofertę kredytową wpisującą się w ich potrzeby. Oznacza to nie tylko większy wybór finansowania (np. klasyczny kredyt na samochód, kredyt jednoratowy, kredyt balonowy), ale również kredyty w różnych wariantach związanych z oprocentowaniem (np. kredyt ze stałym oprocentowaniem, kredyt ze zmiennym oprocentowaniem).
Szybkie załatwienie formalności
Kredyt zaciągnięty w banku samochodowym często oznacza szybkie załatwienie formalności. Wszystkie kwestie związane z udzieleniem finansowania można załatwić bezpośrednio w salonie samochodowym – bez konieczności wizyty w placówce bankowej. Dla kredytobiorcy oznacza to ogromną oszczędność czasu oraz możliwość sfinalizowania transakcji nawet tego samego dnia.
Dodatkowe bonusy dla kierowców
Niektóre banki samochodowe oferują dodatkowe profity dla kierowców, którzy zdecydują się wziąć samochód na raty, a potem skorzystać z kolejnej oferty kredytowej. W porozumieniu z koncernem motoryzacyjnym mogą zaproponować rabat na zakup nowego auta, gdy kierowca zdecyduje się skorzystać z kolejnego finansowania. Bonusem może być też bon o konkretnej wartości – z przeznaczeniem na tankowanie pojazdu.
Dostęp do ubezpieczenia auta na korzystnych warunkach
Wykupienie ubezpieczeń komunikacyjnych jest koniecznością, a kredytobiorca może samodzielnie zdecydować o wyborze konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasami jednak zdarza się, że bank samochodowy zaproponuje polisy OC i AC na preferencyjnych warunkach. To dodatkowa korzyść, która pozwala sporo zaoszczędzić.
Pamiętaj! Samochód na raty w banku samochodowym może być ciekawą alternatywą dla oferty instytucji finansowych niezwiązanych z żadnym koncernem motoryzacyjnym. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, porównaj dostępne oferty. Uwzględnij przy tym swoje oczekiwania i potrzeby, koszty finansowania, a także możliwość uzyskania dodatkowych profitów.