Rodzaje oprogramowania medycznego

rodzaje oprogramowania medycznego

Postępujący proces cyfryzacji wprost zrewolucjonizował wiele obszarów naszej codziennej działalności, w szczególny sposób dotykając służby zdrowia. Stanowczo zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, zdające się nie kończyć kolejki do rejestracji i stos czasochłonnych, ale jednocześnie niezbędnych czynności administracyjnych, do których żmudnego wypełniania każdego dnia zobligowany jest personel medyczny, to bowiem powszechnie spotykane problemy w wielu gabinetach lekarskich. Rzeczywistość polskich instytucji ochrony zdrowia ulega jednak w ostatnich latach znacznej poprawie – wszystko za sprawą nowoczesnych rozwiązań cyfrowych dedykowanych placówkom medycznym. Jak program dla lekarzy ułatwia codzienną pracę w gabinecie? Jakie rodzaje oprogramowania medycznego można znaleźć na rynku i dlaczego warto w nie zainwestować? Wyjaśniamy!

Nowoczesny program dla lekarzy jako odpowiedź na problemy polskiej służby zdrowia

Prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej to dziś nie tylko dobry standard, ale wręcz obowiązek nałożony na polskie instytucje zdrowia przez postanowienia zawarte w zaktualizowanym rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Jednocześnie możliwość sporządzania dokumentacji pacjentów w formie elektronicznej to jedynie jedna z najbardziej podstawowych funkcji oprogramowania medycznego. Nowoczesne programy dla lekarzy oferują bowiem o wiele więcej użytecznych rozwiązań, które znacząco usprawniają codzienną pracę w gabinecie lekarskim, co przekłada się w rezultacie na większą satysfakcję pacjentów. Wykorzystanie innowacyjnych narzędzi cyfrowych do obsługi instytucji ochrony zdrowia umożliwia ponadto:

  • szybką i wygodą rejestrację pacjentów za pośrednictwem kanału online, co redukuje kolejki w tradycyjnej rejestracji;
  • tworzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, do której łatwy dostęp ma zarówno lekarz prowadzący, jak i pacjent;
  • szybkie i łatwe wystawianie e-recept, a także skierowań i zwolnień w wersji elektronicznej;
  • łatwy dostęp do pomocnych baz kodów ICD-9 oraz ICD-10;
  • wystawianie faktur i automatyczne generowanie raportów;
  • personalizację ustawień zgodnie z indywidualnymi potrzebami;
  • bezpieczne przechowywanie wrażliwych danych.

To wszystko sprawia, że inwestycja w nowoczesny program dla lekarzy przynosi szereg korzyści: pozwala zredukować liczbę żmudnych obowiązków biurokratycznych w gabinetach lekarskich, zaoszczędzić czas i wyraźnie poprawić jakość obsługi pacjenta, na czym z pewnością zależy każdej placówce zdrowia przyjmującej każdego dnia dziesiątki chorych.

Program dla lekarzy – oprogramowanie desktopowe czy webowe?

Oprogramowanie do prowadzenia gabinetu medycznego to wysoce opłacalna inwestycja, jednak warto uprzednio poświęcić czas na wybór odpowiedniego programu dla lekarzy. Na rynku funkcjonują obecnie dwa wiodące rodzaje rozwiązań dedykowanych instytucjom ochrony zdrowia, które różnią się pod względem sposobu przechowywania danych (a więc niezwykle istotnego aspektu, ponieważ dokumentacja medyczna gromadzi szereg poufnych informacji o każdym pacjencie, które muszą być w należyty sposób archiwizowane i chronione).

Oprogramowanie medyczne desktopowe wymaga uprzedniej instalacji na konkretnym urządzeniu, a następnie dokonywania regularnych aktualizacji w celu zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa. W praktycznym zastosowaniu oznacza to, że wszystkie przechowywane dane znajdują się bezpośrednio na dysku użytkowanego sprzętu.

Z kolei oprogramowania webowe, które w ostatnich latach zyskują ogromną popularność i przez wielu są bardziej preferowanym rozwiązaniem, działają z poziomu przeglądarki internetowej na każdym urządzeniu posiadającym dostęp do internetu, nie wymagając dodatkowej instalacji. W tym przypadku wszystkie dane wprowadzone do systemu są automatycznie zapisane w tzw. chmurze.

Poprzedni artykułOśmiu na dziesięciu pracowników magazynów zauważa pozytywne zmiany w miejscu pracy pomimo niedoboru pracowników
Następny artykułEtapy ubiegania się o odszkodowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj