Ręczny a elektryczny – który paleciak wybrać?

Ręczny a elektryczny – który paleciak wybrać?

Na pierwszy rzut oka niczym się od siebie nie różnią. W praktyce okazują się dwoma zupełnie innymi urządzeniami. Mowa tu o wózkach paletowych ręcznych i elektrycznych. Czym się od siebie różnią? Który wybrać?

Dzisiaj odpowiemy na pytania dotyczące praktycznych zastosowań paleciaków ręcznych i elektrycznych.

Paleciak ręczny

Wózek paletowy (potoczny paleciak) to urządzenie przeznaczone do podnoszenia i transportu ciężkich ładunków przy użyciu minimalnego wysiłku operatora urządzenia. Standardowe paleciaki dostępne na rynku mają udźwig maksymalny do 2,5 tony. W praktyce najczęściej przewożone są lżejsze ładunki, ale na wypadek gdyby przetransportować trzeba było coś cięższego producenci ręcznych wózków paletowych przygotowali wózki „heavy-duty”, które umożliwiają pracę z ładunkami o masie całkowitej nawet do 5 ton. Charakteryzują się one specjalnie wzmocnioną konstrukcją samego wózka oraz systemu jezdnego.

Paleciak elektryczny

Na pierwszy rzut oka paleciak elektryczny niczym nie różni się od ręcznego. W rzeczywistości jest o wiele łatwiejszy w użytku ponieważ jest napędzany elektrycznie. Większość elektrycznych paleciaków jest wyposażona w ręczy system podnoszenia. Niestety za wygodę korzystania z napędu elektrycznego przychodzi nam płacić zmniejszeniem udźwigu wózka, który często nie przekracza 1,5 tony.

Inne rozwiązania

Klienci, którym nie odpowiadają standardowe rozwiązania mogą sięgnąć po inne wózki paletowe. W ofercie renomowanych producentów możemy znaleźć nie tylko wózki „heavy-duty”, ale także:

  • paleciaki ze skróconymi widłami – wózki tego typu znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie do dyspozycji mamy ograniczoną przestrzeń na manipulację, a więc w małych magazynach, a nawet na samochodach ciężarowych;
  • paleciaki z długimi widłami – wózki tego typu bardzo dobrze sprawdzają się podczas transportowania ładunków wielkogabarytowych na niestandardowych paletach, a także do transportu surowców w przedsiębiorstwach produkcyjnych;
  • paleciaki niskoprofilowe wózki przeznaczone do transportu specjalnych niskich palet, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie palety te są wykorzystywane jako opakowania dla ładunków;
  • paleciaki nożycowe – wózki wyposażone w podnoszenie nożycowe, które doskonale sprawdzają się nie tylko do transportu ładunków, ale także w roli stołów montażowych; zależności do wybranego rozwiązania ładunek można podnieść na określoną wysokość (np. 200 mm), po czym mechanizm jezdny zostaje zablokowany. Paleciaki nożycowe są dostępne w wersji ręcznej oraz z napędem elektrycznym.

Elektryczny vs. ręczny – jaka jest podstawowa różnica?

Podstawowa różnica między wózkami ręcznymi a wózkami z napędem elektrycznym polega na sile, jaką operator wózka musi wydatkować, aby przetransportować ładunek na daną odległość. Wózki ręczne wymagają pchania/ciągnięcia przez operatora, podczas gdy te napędzane elektrycznie poruszają się samoczynnie wymagając wyłącznie sterowania.

Jedynym mankamentem jest tutaj system jezdny. Kółka w przypadku wózków napędzanych elektrycznie są droższe niż w wózkach ręcznych.

Poprzedni artykułBudowa impulsowego zasilacza LED
Następny artykułDokumenty potrzebne przy transporcie Polska-Chiny – lista pakowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj