Profesjonalne badania opraw świetlnych? Tylko z PREDOM!

Jakość oświetlenia jest bardzo istotna dla naszego zdrowia, dlatego każdy sprzęt tego typu musi spełniać określone normy. Duży nacisk kładziony jest także na efektywność opraw oświetleniowych, co pozwala ograniczyć zużycie energii. Jak sprawdzić, czy dany produkt spełnia te wymagania?

Gdzie można przeprowadzić badania opraw świetlnych?

Producenci sprzętu oświetleniowego często wykonują takie badania u siebie, dzięki czemu mogą stale udoskonalać swoje produkty i wprowadzać nowe, innowacyjne rozwiązania. Certyfikacją gotowej oprawy świetlnej musi jednak zająć się niezależna jednostka, która specjalizuje się w kompleksowych, profesjonalnych badaniach określających zgodność z zaleceniami normami.

Pracownia badań sprzętu elektronicznego, medycznego i oświetlenia oraz urządzeń techniki biurowej i informatycznej Predom posiada uprawnienia do testowania sprzętu oświetleniowego oraz certyfikacji ENEC, ENEC +, IECEE / CB, ZHAGA, B, CCA. Pracownia sprawdza też, czy produkt działa zgodnie z dyrektywą dotyczącą efektywności energetycznej urządzeń do zasilania opraw oświetleniowych 2000/55/WE. Badaniom podlegają również oprawy do oświetlenia awaryjnego.

Czy badania sprzętu oświetleniowego są konieczne?

Oprawy świetlne, które trafiają na unijny rynek, muszą spełniać normy opisane w stosownych dyrektywach. Zalecenia dotyczą zarówno bezpieczeństwa w użytkowaniu sprzętu, jak i jego efektywności oraz kompatybilności. Badania muszą wykazać zgodność z dyrektywą niskonapięciową LVD, dyrektywą kompatybilności elektromagnetycznej EMC oraz dyrektywą RoHs, która dotyczy stosowania niebezpiecznych substancji w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Znak zgodności CE jest obowiązkowy, ponadto producent może jeszcze starać się o dodatkowe certyfikaty podkreślające wysoką jakość jego wyrobu. Niedopilnowanie tego obowiązku skutkuje wysokimi karami finansowymi, a często też wycofaniem towaru ze sprzedaży.

Certyfikat, który nie jest wymagany, ale warto go mieć, to ENEC. Potwierdza on, że sprzęt elektryczny spełnia parametry określone przez producenta i jest w pełni bezpieczny dla użytkowników. ENEC+ dodatkowo uwzględnia zużycie energii oraz podaje wydajność urządzenia. Wszystkie badania niezbędne do wydania certyfikatu ENEC można zlecić w laboratorium Predom.

Poprzedni artykułW którym kraju jest najwięcej zarejestrowanych pojazdów ciężarowych i z czego to wynika?
Następny artykułRegulamin sklepu internetowego – pamiętaj o nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj