Procesor – jaka jest jego rola w elektronice?

laptop procesor i5

Gdybyśmy mieli wskazać najważniejszy ze wszystkich podzespołów każdego komputera, zarówno stacjonarnego, jak i laptopa, odpowiedź wydaje się oczywista. Procesor to swego rodzaju mózg urządzenia, bez którego nie byłoby możliwe przeprowadzenie żadnej operacji. Od jego właściwości zależy wydajność komputera, a tym samym komfort wykonywania jakichkolwiek czynności. Kupując nowy sprzęt, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na parametry procesora. Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć przed zakupem.

Budowa i działanie procesora

Na początek wyjaśnimy, czym właściwie jest procesor, a w zasadzie CPU, Central Processing Unit, czyli centralna jednostka obliczeniowa. To element niezbędny w każdym komputerze, tablecie, smartfonie oraz innych bardziej skomplikowanych urządzeniach elektronicznych. Jego zadanie to pobieranie danych, przetwarzanie ich i dokonywanie odpowiednich interpretacji, a następnie wykonywanie poleceń. Wszystkie procesy, nawet te najprostsze, jak np. ruch kursora na ekranie, odbywają się za pośrednictwem CPU. Pomimo tak ważnej roli, procesor wygląda bardzo niepozornie. Patrząc z zewnątrz, jest to po prostu płytka o wielkości ok. 1 cm2, z wystającymi „nóżkami” do montażu na płycie głównej. W środku znajdują się jednak bardzo skomplikowane sieci tranzystorów, których ilość sięga nawet kilku miliardów.

Na jakie parametry procesora zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych parametrów CPU jest ilość rdzeni. Każdy z nich odpowiada za przetwarzanie jednego procesu. Oznacza to, że im większa ilość rdzeni, tym lepsza wydajność urządzenia. Obecnie substandardem są procesory sześciordzeniowe, ale dostępne są już nawet kilkunastordzeniowe. Duże znaczenie ma także częstotliwość taktowania, czyli potocznie mówiąc szybkość procesora. Im wyższa liczba, tym szybciej CPU pracuje. Warto też sprawdzić architekturę procesora, która może być 32- lub 64-bitowa. Ta druga gwarantuje szybsze działanie. Niektóre procesory posiadają zintegrowaną kartę graficzną. To rozwiązanie obecne głównie w laptopach, jednak spotykane także komputerach stacjonarnych. Jeżeli używa się urządzenia tylko do prostych czynności, jak przeglądanie internetu lub praca w edytorach tekstu, nie ma potrzeby kupować oddzielnej karty graficznej.

Jaki procesor wybrać?

Najpopularniejszym i najbardziej cenionym producentem CPU jest od wielu lat firma IntelCore. Modele z serii i3 to rozwiązanie dla osób korzystających z komputera w podstawowym zakresie, niepotrzebujących urządzenia o najwyższej wydajności. Kupując taki procesor, można ograniczyć wydatki. Jeśli natomiast szukasz optymalnego rozwiązania pomiędzy wydajnością, a ceną, dobrym wyborem okazuje się laptop i5. Urządzenia z procesorem z tej serii pozwalają na korzystanie z bardziej wymagających programów i gier. Jednak do poprawnej obsługi najbardziej zaawansowanych gier oraz profesjonalnych programów graficznych trzeba CPU z serii i7 lub wyższej. Najbardziej wymagających użytkowników powinny zadowolić procesory i9.

Poprzedni artykułGroźby karalne – czym są i jakie są ich konsekwencje?
Następny artykułPodwyżki podatków dla rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj