Demoralizacja nieletnich jest zwykle procesem długotrwałym. Każdy dorosły był kiedyś nastolatkiem i kiedy jego dziecko wkracza w ten wiek zwykle uważa, że poradzi sobie z przejściowymi problemami wychowawczymi. Często bywa tak, że problemy jakie stwarza nastolatek go przerastają. Stosuje wtedy różne naturalne mechanizmy obronne, m.in. wyparcie, czy postawę dobrego kumpla, licząc, że dziecko samo zorientuje się, że jego postępowanie prowadzi donikąd. W końcu coś w nim pęka i po próbach, próśb i gróźb, w postaci zakazów, staje się bezsilny i popada w apatię, a czasem nawet depresję. Zapomina, że na każdym etapie może liczyć na fachową pomoc.
Demoralizacja nieletnich – może ją zgłosić do sądu ktokolwiek, kto ma wiedzę w danej sprawie
Postępowanie wyjaśniające w sprawie w sądzie dla nieletnich o demoralizacje może być wszczęte na wniosek dowolnej osoby. Może być nią zarówno sąsiad nieletniego, wychowawczyni ze szkoły, dyrektor, czy dowolna osoba pełnoletnia. Stąd rodzice nie zgłaszając faktu demoralizacji dziecka muszą liczyć się, że może zrobić to ktoś inny, a instytucje wychowawcze takie jak szkoła mają nawet obowiązek zgłoszenia takiej sprawy. Oczywiście w praktyce, jeśli dziecko wagaruje najpierw do szkoły wzywani są rodzice, a jeśli sprawa nie zostaje rozwiązania wtedy dopiero szkoła sięga po ostateczne środki, które mają na celu wyegzekwowanie obowiązku szkolnego. Jednak w poważniejszych sytuacjach takich jak czyny zabronione zgłasza taki fakt bezzwłocznie.
Ucieczka dziecka z domu może skutkować sprawą w sądzie dla nieletnich o demoralizacje
Kiedy dziecko ucieka z domu powody takiego postępowania mogą być bardzo różne. Dlatego policja zgłaszając ten fakt do sądu rodzinnego musi zbadać tę sprawę bardzo dokładnie. Najczęściej to rodzice sami zgłaszają taki fakt jako zniknięcie dziecka, ale zdarza się również tak, że w rodzinach z problemami np. alkoholowymi nikt nie przejmuje się takim faktem. Sąd w postępowaniu wyjaśniającym może poprosić kuratora sądowego bądź pracowników MOPS-u, a w tym zakresie asystentów rodziny o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Oczywiście sprawdzone zostaje również czy w rodzinie nie została założona niebieska karta. Wszystkie okoliczności zostają wzięte pod uwagę podczas podejmowania decyzji o środku wychowawczym, jaki zostanie zastosowany wobec dziecka. W takich przypadkach może być ustalony nadzór rodzicielski, jeśli nie wykazano problemów w rodzinie lub kuratorski. Dziecko może również zostać jedynie pouczone przez sąd. Odpowiedzialność karna nieletnich wygląda zupełnie inaczej jeśli w czasie ucieczki z domu dopuszczą się czynu zabronionego. W takiej sytuacji sędzia może zdecydować się na umieszczenie dziecka w ośrodku resocjalizacyjnym lub zakładzie poprawczym w zależności od jego wieku i stopnia zdemoralizowania.
Dopuszczenie się przez nastolatka przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień
Częstym przypadkiem w sprawach o demoralizację nieletnich jest prowadzenie nastolatka bez uprawnień, nierzadko pod wpływem alkoholu. Niezależnie od wieku może być zasądzony wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli jest on bezterminowy nastolatek nigdy nie będzie mógł przystąpić do egzaminu. Oczywiście to obowiązkowy punkt w takiej sprawie, a zastosowane mogą być dodatkowe środki, jak np. umieszczenie w zakładzie poprawczym czy w rodzinie zastępczej. Trzeba również zaznaczyć, że jeśli rodzic uchyla się od nakazu sądu musi ponieść karę finansową w wysokości 50-1500 zł.
Popełnienie ciężkiego czynu zabronionego – ostatni stopień demoralizacji nieletnich
Jeśli nastolatek dopuści się ciężkiego czynu zabronionego, jak gwałt czy zabójstwo bądź pobicie ze skutkiem śmiertelnym może być sądzony według kodeksu karnego. Niemniej jednak zasądzona kara pozbawienia wolności nie może być wyższa niż 2/3 najwyższej przewidzianej za dany czyn zabroniony. Oczywiście dotyczy to tych, którzy ukończyli 15 rok życia.
Sprawy o demoralizację nieletnich mogą dotyczyć bardzo wielu kwestii. Najważniejszy jest jednak fakt, że nastolatek może wyciągnąć z tego lekcję na przyszłość i zmienić swoje zachowanie, jeśli nie od razu, to np. po pewnym czasie pobyty w ośrodku i temu służy głównie sprawa w sądzie dla nieletnich o demoralizacje. Świadomość odpowiedzialności karnej nieletnich muszą mieć również ich rodzice.
Tekst opracowany dzięki treściom zawartym na stronie https://kancelaria-kopko.pl/sprawa-w-sadzie-dla-nieletnich-o-demoralizacje-podstawowe-informacje/