Prawnik od nieruchomości pomoże nie tylko firmom

Usługi prawników wyspecjalizowanych w tematyce nieruchomościowej, dość często kojarzą się z ofertą dla przedsiębiorstw. Warto jednak wiedzieć, że tacy eksperci pomagają również zwykłym Kowalskim. W ramach kolejnego artykułu wyjaśniamy, jak specjalista prawny (np. prawnik od nieruchomości w Warszawie lub Krakowie) pomaga konsumentom, czyli osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Niedrogie porady takiego prawnika mogą uchronić wielu jego klientów przed poważnymi kłopotami i kosztami.

Samodzielne poszukiwanie odpowiedzi może nie być łatwe

Mimo wzrostu świadomości prawnej społeczeństwa, usługi prawników (takich jak np. prawnik specjalizujący się w rynku nieruchomości w Warszawie) nie są jeszcze tak popularne jak powinny. Część osób potrzebujących pomocy obawia się niesłusznie, że za poradę lub weryfikację umowy trzeba będzie sporo zapłacić. Niektóre osoby posiadające problem związany z nieruchomością, próbują szukać odpowiedzi w Internecie. Może być to zdradliwe, ponieważ artykuły na popularnych portalach przedstawiają tematy prawne w sposób skrótowy, a często również błędny.

Inna częsta „pułapka” wiąże się z analizowaniem ustaw bez znajomości orzecznictwa oraz powiązanych przepisów. Przykładowo: osoba, która szuka odpowiedzi na pytania związane z najmem mieszkania tylko w Kodeksie cywilnym, łatwo dojdzie do błędnych wniosków. Niestety, dość często przepisy dotyczące jednej kwestii znajdują się w kilku aktach prawnych.

Weryfikacja umów to jeden z przykładów pomocy prawnika

Standardowym zadaniem eksperta takiego, jak prawnik od nieruchomości w Warszawie czy innym mieście jest analiza wzorców umów. Najczęściej chodzi o wzory umów deweloperskich i rezerwacyjnych dotyczących zakupu nowego mieszkania lub domu, a także wzory umów najmu przygotowane z myślą o najemcach. W obydwu przypadkach, brak weryfikacji treści umowy może skutkować przykrymi konsekwencjami.

Jeżeli chodzi o zakupy nieruchomości od deweloperów, to warto przypomnieć, że pomimo działalności UOKiK-u nadal znajdują się inwestorzy umieszczający we wzorcach umów niekorzystne dla konsumenta klauzule. Nowa ustawa deweloperska, mimo zmian sprzyjających nabywcom mieszkań, prawdopodobnie nie poprawi tej sytuacji.

Wynajem swojego „M” bez znajomości przepisów to ryzyko

W przypadku właścicieli mieszkań na wynajem, problemem bywa niedostateczna znajomość ustawy o ochronie praw lokatorów. Skutkiem jest niewłaściwa konstrukcja umów, których nie zweryfikował prawnik. Warto zdawać sobie sprawę, że świadomość prawna najemców wzrasta. Dlatego niezgodne z przepisami działanie dotyczące np. wypowiedzenia umowy lub podwyżki czynszu może zakończyć się przeniesieniem sporu na wokandę i przegraną sprawą w sądzie.

Jeżeli właściciel mieszkania na wynajem regularnie korzysta z pomocy takiego eksperta jak prawnik od nieruchomości w Warszawie lub innym mieście położenia nieruchomości, to prawdopodobieństwo złamania przepisów jest znikome. Wspomniany ekspert wyjaśni również, jak zgodnie z prawem można rozwiązać problem dotyczący np. nierzetelnego najemcy.

Prawnik do spraw nieruchomości pomaga też najemcom

Z pomocy specjalisty takiego jak prawnik od nieruchomości, mogą korzystać nie tylko właściciele nieruchomości. Porady prawne bywają bardzo przydatne również dla najemców lokali komunalnych i prywatnych mieszkań oraz posiadaczy spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu. Dzięki pomocy prawnej, najemca może dowiedzieć się, jak lepiej zadbać o swoje interesy, które bywają naruszane przez wynajmującego.

Poprzedni artykułAgencja eventowa w Krakowie – do kogo się zwrócić?
Następny artykułCzym jest leasing pracowniczy i dlaczego warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj