Wszystko co musisz wiedzieć o prawach własności intelektualnej.
Innowacyjność odgrywa dziś w biznesie rolę ważniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe rozwiązania technologiczne i organizacyjne stanowią wartość intelektualną – niezbędną dla odniesienia sukcesu.
Dlatego tak ważne jest, aby skutecznie chronić swoje idee przed konkurencją. Przepisy, które mają to zapewnić to stanowione prawa własności intelektualnej, odnoszące się również m.in. do prawa autorskiego. Każdy przedsiębiorca powinien dobrze znać prawa własności intelektualnej.
Czym są prawa własności intelektualnej?
Pojęcie dotyczy wartości niematerialnych, jednak zwykle odnosi się też do produktów materialnych, które dzięki nim powstały. Za przykład posłużyć mogą nowe odkrycia technologiczne, które stanowią wartość samą w sobie oraz nadają ją urządzeniom, pojazdom, czy aplikacjom, które tworzy się, korzystając z danej idei.
Doskonale obrazuje to również przykład dzieł objętych prawem autorskim, tym samym także prawami własności intelektualnej. W tym przypadku zwykle cenna jest nie tyle idea, co powstałe dzięki nim zdjęcia, grafiki, artykuły, czy nagrania.
Dlaczego ochrona własności intelektualnej jest tak istotna?
Zasadniczym, oficjalnym celem prawodawców określających prawa własności intelektualnej przeważnie jest wsparcie rozwoju. Przedsiębiorca, autor, czy naukowiec ma być mocniej zmotywowany do rozwijania swojej idei, mając pewność, co do jej bezpieczeństwa. Z drugiej strony, dzielenie się wiedzą i pomysłami zwykle wzmaga, a nie hamuje rozwój, co nieco osłabia powyższą argumentację. Nie oznacza to jednak wcale, iż ochrona własności intelektualnej jest bezzasadna.
Prawa własności intelektualnej zapobiegają kradzieżom, gdyż wykorzystanie idei autora nakazuje, aby go wynagrodzić, co po prostu mu się należy. Dobrze sformułowane prawo zapobiega nieczystej rywalizacji rynkowej, zapewniając stabilizację przedsiębiorstwom, a tym samym całej gospodarce.
Dlaczego trzeba znać prawa własności intelektualnej?
Wiedza zawsze gwarantuje przewagę nad konkurencją. Podobnie jest w kwestii znajomości praw dotyczących własności intelektualnej zarówno w zakresie prawa przemysłowego, jak i prawa autorskiego. Dzięki posiadaniu odpowiedniej wiedzy przedsiębiorca może efektywnie dochodzić swoich praw, zapobiegając bezprawnemu wykorzystaniu jego idei.
Warto również spojrzeć na kwestię doinformowania z drugiej strony. Nie znając dostatecznie dobrze praw własności intelektualnej, niezwykle łatwo złamać je w sposób całkowicie nieświadomy.
Dobrym przykładem jest tu zastosowanie prawa autorskiego w internecie. Każda firma korzysta ze zdjęć, grafik, czy nagrań dostępnych w sieci. Niektóre z nich dostępne są za darmo, gdyż nie obejmują ich prawa autorskie, za inne natomiast należy zapłacić, aby nie złamać prawa. Przedsiębiorca, który nie wie, którymi materiałami, i na jakich zasadach, może się posługiwać, naraża się na dotkliwe kary finansowe.
Ażeby zapewnić sobie ochronę własności intelektualnej oraz unikać nieświadomego łamania przepisów, warto zaczerpnąć wiedzy u profesjonalistów. Edukację w zakresie prawa własności intelektualnej prowadzi firma Rödl & Partner. Długoletnie doświadczenie pozwala zaufać jej specjalistom, którzy nie tylko dostarczają ogólnych informacji, ale na życzenie wspierają również klientów w konkretnych kłopotliwych sytuacjach.