Decyzja o zmianie pracy i wyjeździe za granicę nigdy nie należy do najłatwiejszych. Obawiamy się wielu formalności związanych z załatwianiem zatrudnienia, pracy, czy zameldowania. Przychodzimy z pomocą, przedstawiając najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć, decydując się na wyjazd za granicę. Czy Austria to dobry kierunek podróży?
Przeprowadzka do Austrii
Wyjazd do innego kraju wiąże się z wieloma decyzjami, które musimy podjąć, wybierając się do pracy. Przede wszystkim jest to kwestia przeprowadzki. Wyjeżdżając, musimy zabrać ze sobą potrzebne dokumenty, zwłaszcza dowodu osobistego lub paszportu. Warto również posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która wydawana jest za darmo. Podczas wizyty u lekarza, część kosztów dodatkowych zostanie nam zwrócone. Do wyjazdu za granicę należy przygotować się także pod względem pakowania. Zorientuj się, czego będziesz potrzebować na miejscu w zależności od rodzaju pobytu oraz jego długości. Nie wyjeżdżaj za granicę, nie mając zakwaterowania, czy pracy. Każdy wyjazd w ciemno wiążę się z dużym ryzykiem niepowodzenia. Rozważ transport do pracy. Niekiedy kwestie mieszkania, czy właśnie transportu pomaga załatwić pracodawca, który chętnie udziela pomocy. Gdy już mamy załatwione zakwaterowanie, dowiedzmy się, co znajduje się na miejscu, aby nie brać dodatkowych bagaży czy akcesoriów.
Praca w Austrii – formalności
Meldunek to jedna z ważniejszych kwestii podczas przeprowadzki do Austrii i wyjazdu do pracy. Gdy nasz pobyt trwa krócej niż 3 miesiące, to otrzymujemy prawo do pobytu i pracy w kraju. Musimy jednak nasz pobyt zgłosić w ciągu 3 dni w urzędzie. Gdy korzystamy z usług hotelu, to nasze dane zostają wpisane do rejestru i nie musimy już martwić się dodatkowym meldunkiem. Wymóg jest konieczny, gdy np. odwiedzamy rodzinę lub chcemy się zakwaterować. Legalne zatrudnienie czy otwarcie działalności gospodarczej umożliwiają pobyt w Austrii dłużej niż 3 miesiące. Związane jest to z kwestiami formalnymi, których należy dopełnić. Powinniśmy w tej sytuacji posiadać potwierdzenie zameldowania, które pozwala nabyć nam prawo do stałego pobytu. Dokument ten wydany jest przez urząd, a zaświadczenie należy zgłosić w ciągu 4 miesięcy od przyjazdu. Posiadanie potwierdzenia zameldowania uprawnia obywateli Unii Europejskiej po 5-ciu latach do stałego pobytu.
Zatrudnienie
W Austrii nie musisz martwić się wnioskowaniem o pozwolenie o pracę. W przypadku obywateli UE, którzy posiadają meldunek oraz dokumenty mogą od razu podjąć zatrudnienie. Poszukiwani są oczywiście specjaliści w konkretnych branżach, np. budownictwo, finanse, handel, sprzedaż, czy IT. Szukając pracy, zwróćmy uwagę, czy dane ogłoszenia wymagają od nas znajomości języków obcych. Najczęściej jest to oczywiście niemiecki lub angielski. Gdzie zatem szukać pracy? Przede wszystkim w lokalnej prasie oraz na stronach internetowych z pracą w Austrii. Wiele ofert znajdziemy także na polskich portalach, które oferują szeroką gamę ogłoszeń zatrudnienia. Śmiało polecamy pracujwunii – praca w Austrii. Znajdziesz rzetelne i pełne informacje o warunkach pracy oraz pracodawcy. W dodatku duża ilość poradników i artykułów pozwoli Ci przygotować się odpowiednio do tego wyjazdu.
źródło zdjęcia: freepik.com