Wielu z nas przynajmniej raz w życiu potrzebuje natychmiastowego zastrzyku gotówki. Z pomocą przychodzą wówczas banki oraz pozabankowe firmy pożyczkowe. Jak się okazuje, od jakiegoś czasu ogromną popularność zyskuje także trzecie rozwiązanie, a mianowicie pożyczki społecznościowe. Na czym polega ten typ zobowiązania, kto oraz w jaki sposób może je zaciągnąć. Czy dla pożyczkodawcy jest to bezpieczny i przede wszystkim skuteczny sposób na zarobek?
Sięganie po dodatkowe środki jeszcze nigdy nie było tak proste i pozbawione zbędnych formalności, jak obecnie. Na pożyczki społecznościowe można spojrzeć z dwóch perspektyw – jako pożyczkobiorca oraz pożyczkodawca, którego często określa się także mianem inwestora. W poniższym tekście omówimy ten drugi przypadek, zastanawiając się, czy udzielanie wsparcia finansowego jest dobrym pomysłem na zarobek online.
Pożyczki prywatne – co to takiego?
Pożyczki społecznościowe polegają na zawieraniu transakcji bezpośrednio między osobami fizycznymi, którego nie prowadzą w tym obszarze działalności gospodarczej. Nie mamy więc tutaj do czynienia z wykwalifikowanymi podmiotami, które zajmowałyby się tym zawodowo. Przepisy polskiego prawa dopuszczają możliwość legalnego pożyczania pieniędzy z pominięciem instytucji finansowych, ale tylko w sytuacji, gdy dochowa się wszelkich procedur zgodnych z normami Kodeksu cywilnego, a konkretnie artykułami 720 – 724. Ponadto, wolę stron ogranicza Ustawa antylichwiarska, która określa, że oprocentowanie pożyczki nie może być większe niż dwukrotność stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych.
Jak i gdzie pożyczać pieniądze?
Pożyczki można udzielić tak naprawdę w dowolny sposób i za pośrednictwem wielu kanałów, ale najchętniej wybieranymi są specjalne serwisy internetowe takie jak choćby www.aureus.info.pl. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ platformy te pozwalają na założenie konta wyłącznie osobom, które potwierdziły swoją tożsamość np. za pomocą przelewu z rachunku bankowego. Dzięki temu pożyczający mogą mieć pewność, że mają do czynienia z uczciwym pożyczkodawcą. Cała procedura przebiega bez konieczności wychodzenia z domu, zaledwie za pomocą intuicyjnych i prostych w użyciu narzędzi online. Pozwala to na zaoszczędzenie obu stronom czasu i energii, a co za tym idzie – działanie na większą skalę.
Pożyczka społecznościowa – czy to dobry zarobek?
Udzielanie pożyczek społecznościowych wiąże się oczywiście z ryzykiem niewypłacalności dłużnika i koniecznością podjęcia względem niego działań windykacyjnych. Czy mimo to warto postawić na taki sposób zarobkowania? Wszystko zależy od motywacji samego inwestora i tego, jaki zwrot chce osiągnąć. Plusem jest oczywiście to, że pożyczać może każdy, kto zostanie pozytywnie zweryfikowany przez pośredniczącą w operacji platformę. Ile można zarobić na udzielaniu pożyczek społecznościowych? Na wysokość zysku ma wpływ kilka czynników, w tym oczywiście kwota inwestycji oraz ustalona przez strony rzeczywista stopa oprocentowania. Szacuje się, że w ramach jednej pożyczki można zarobić od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Jest to jednak zarezerwowane dla osób, które posiadają wolną gotówkę i nie działają pod wpływem emocji, lecz dokładnie kalkulują, jakie kroki podjąć. Lepiej bowiem pożyczać mniejsze kwoty większej liczbie osób i tym samym dywersyfikować swój portfel, niż decydować się na przekazanie większej kwoty jednemu pożyczkobiorcy. Nie pozostaje więc nic innego, jak samemu przetestować możliwości, które dostarcza pożyczanie pieniędzy osobom prywatnym i wyciągnięcie własnych wniosków co do tej formy zarobku.