Podwyżki podatków dla rolników

Niestety planowane zmiany dotyczące funkcjonowania naszego kraju, tak szumnie zapowiadane pod koniec 2021 roku, wchodzą już w życie i to z mocnym przytupem. Dostanie się po kieszeni także i rolnikom. Czy chcesz się dowiedzieć, z jakimi kosztami będziesz musiał się liczyć w tym roku? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Rok 2022 stoi obecnie pod znakiem wielu niewiadomych, w kontekście rozmaitych ulg oraz podatków. Szalejąca inflacja odciska piętno obecnie na wszystkie sektory naszego rynku. Niestety, oprócz zbliżającego się wielkimi krokami kryzysu światowego, w naszym kraju także się nie dzieje najlepiej.

Kryzys gospodarczy na całym świece wpływa także na polskie rolnictwo

Wzrost cen ropy ma w dużej mierze wpływ na wiele sektorów gospodarki. W końcu transport, zasilany ropą naftową, musi odebrać sobie poniesione wydatki finansowe. Koszty się przenoszą jak zawalające się kostki domina. Odczuje to najbardziej użytkownik końcowy, który będzie musiał za to wszystko zapłacić.

W tym roku wzrośnie także podatek rolny, który w roku 2021 wynosił 146 złotych od jednego hektara, a w tym roku wzrośnie do 153,70 złotych. Taka sytuacja ma miejsce z jednego powodu, a mianowicie wzrostu ceny skupu żyta o 2,93 za 1q.

Wzrost podatku rolnego na 2022

Nowa cena obecnie wynosić będzie 61,48 zł za 1q. Opłatę można dokonywać w czterech ratach realizowanych 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada. W dalszym ciągu płatność za niego może być realizowana w drodze:

  • inkasa
  • przelewem na rachunek prezydenta miasta, burmistrza, wójta
  • gotówką u sołtysa lub w urzędzie gminy

Niestety jest to w pewnym stopniu samonapędzający się mechanizm, który będzie działać z pewnym opóźnieniem. Nawet gdy sytuacja się ustabilizuje, to ceny mogą w dalszym ciągu rosnąć. Tego rodzaju bezwładność to efekt wielu nieprzemyślanych działań, które nie odbiją się bez echa na Twoim portfelu.

Podatek będzie dotyczył gruntów oraz budynków, o których mowa w punkcie czwartym ustawy o podatku rolnym. Dotyczyć on będzie poniższych nieruchomości:

  • grunty gospodarstw rolnych
  • pozostałe grunty

W obliczu nadchodzących podwyżek nie tylko podatkowych należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju sposoby optymalizacji w gospodarstwie. Twoja działalność nie powinna ponosić niepotrzebnych strat, więc postaraj się przeanalizować sposób prowadzenia swojej działalności i nie dopuść do kosztów związanych ze stratami trzody chlewnej, czy drobiu. Ponadto warto zawczasu dokonać wszelkich prac serwisowych Twoich maszyn, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych napraw. Wymiana filtra oleju, czy filtra paliwa, może uchronić, Cię od niepotrzebnych kosztów i przestojów, które w obecnym czasie nikomu nie są na rękę.

Nowy ład dla rolników

Oprócz rosnących kosztów prowadzenia gospodarstwa rolnego rząd wprowadza także szereg ułatwień dla rolników oraz dotacji. Pojawią się dopłaty powyżej średniej unijnej dla gospodarstw małych i średnich.

W budżecie uwzględniono 4,5 miliarda złotych na wsparcie produkcji żywności oraz przetwórstwa. System ubezpieczeniowy dla upraw także zostanie zmodyfikowany. Rolnicy, którzy będą chcieli przejść na emeryturę, nie będą zmuszeni przekazać swojego gospodarstwa.

Dosyć dużym atutem jest także bezpłatne miejsce do handlu na terenie miasta, a także 15 tysięcy złotych, jeśli zechcesz wybudować zbiornik retencyjny w swoim gospodarstwie. Zniesiona zostanie także konieczność uzyskania zezwolenia na budowę budynków rolniczych do 300 metrów kwadratowych. Ponadto wsparcie gospodarstw rodzinnych i bezpośrednia sprzedaż produktów rolniczych do stu tysięcy złotych.

Według stanowiska Agro Unii powyższe zmiany nie spełniają najważniejszych zapotrzebowań rolników. Przykładem mogą być dopłaty do paliwa, które zostały zniwelowane podwyżkami na stacjach paliw. Podobna sytuacja dotyczy przechodzenia przez rolników na emeryturę, gdzie problemem wcale nie jest dziedziczenie, ale sytuacji w przypadku braku następców.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokazał Ci pewne szanse oraz zagrożenia dla polskiego rolnictwa, które będą na Ciebie czekać w 2022 roku.

Poprzedni artykułProcesor – jaka jest jego rola w elektronice?
Następny artykułPoznaj zwyczaje wielkanocne w Wielkiej Brytanii!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj