Podwozia gąsienicowe do maszyn stanowią nieodłączny element budowy wielu sprzętów budowlanych oraz rolniczych. Są wykorzystywane w urządzeniach pracujących w trudnych warunkach terenowych i tam, gdzie wymagane jest uzyskanie wysokiej stabilności pojazdu. Systemy gąsienicowe stosuje się m.in. w pojazdach rolniczych, budowlanych i technicznych. Znajdują swoje zastosowanie również w branży militarnej. Co warto o nich wiedzieć? W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o podwoziach z gąsienicami.
Czym są gąsienicowe podwozia oraz gdzie się je wykorzystuje?
Pierwszym skojarzeniem związanym z podwoziami gąsienicowymi są albo czołgi, albo inne pojazdy opancerzone, które posiadają np. półgąsienicowy układ jezdny. Porównywanie gąsienic wojskowych z cywilnymi ma całkiem duży sens, ponieważ podobne rozwiązania są wykorzystywane w branżach niezwiązanych z militariami. Podwozia go gąsienic złożone są w wielu elementów składowych, co z kolei sprawia, że cały system jest znacznie bardziej skomplikowany, niż jest to w przypadku zastosowania zwykłych kół.
Podwozia gąsienicowe są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, od budownictwa po rolnictwo. Mają one na celu zapewnić stabilność oraz wytrzymałość maszyny, która będzie pokonywała trudne przeszkody terenowe. Dotyczy to m.in. pracy w wyjątkowo grząskich warunkach, gdzie zastosowanie tradycyjnych koparek i wozów kołowych nie mogłoby dojść do skutku. Można zatem stwierdzić, że podwozia te sprawdzają się w ciężkich sytuacjach, gdzie inne metody zawodzą. Dzięki nim ciężkie maszyny, takie jak koparki czy buldożery, mogą swobodnie poruszać się na grząskim gruncie i bezpiecznie omijać przeszkody.
Jakie cechy mają podwozia do gąsienic?
Przede wszystkim są to skomplikowane systemy, o które trzeba regularnie dbać. Systematyczna konserwacja i serwisowanie gąsienic to ważne czynności, które zmniejszają ryzyko powstawania usterek. Dlaczego w niektórych przypadkach tego rodzaju systemy ulegają awariom? Podwozia go gąsienic składają się z dużej ilości elementów – zarówno niewielkich części, jak i sporych komponentów. Wśród nich wyróżnia się oczywiście gumową gąsienicę, ale także łańcuchy, rolki, koła oraz płyty. Obecność rolek i kół nie jest przypadkowa – są to części do gąsienic, które odpowiadają nie tylko za napęd, ale także za napinanie i podtrzymywanie pełnego systemu. Z kolei łańcuchy jezdne zapewniają odpowiednie prowadzenie gąsienic. Bez nich sprawne poruszanie się po bieżni podwozia nie byłoby po prostu możliwe.
Podwozia do gąsienic słyną z:
- niezwykle dobrej przyczepności do podłoża,
- wywieraniu niewielkiego nacisku na ziemię,
- łatwości pokonywania przeszkód terenowych,
- utrzymywania stabilności pojazdu nawet przy nachyleniu,
- wytrzymałości na zmieniające się warunki pogodowe,
- dużej trwałości i uniwersalności zastosowań – w branży cywilnej i wojskowej.
Jak dbać o stan części gąsienic?
Systematyczne wykonywanie przeglądów specjalistycznych oraz usuwanie nawet najmniejszych awarii to czynności, które pozwalają przedłużyć żywotność systemu gąsienicowego. Współczesne podwozia do gąsienic posiadają duży wybór części służących do wymiany. Po zlokalizowaniu usterki można w prosty sposób wyeliminować problem i przywrócić pojazd do pełni sprawności. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić części do gąsienic, to koniecznie odwiedź stronę https://entrack.pl/kategoria-produktu/podwozia-gasienicowe/. Znajdziesz tam komponenty takie jak łańcuchy, płytki jezdne, śruby i nakrętki do płytek, rolki jezdne, rolki podtrzymujące, koła napinające, koła napędowe oraz gąsienice gumowe – do koparek, maszyn budowlanych, pojazdów rolniczych i innych urządzeń.