Podatki a optymalizacja spółek

Podatki a optymalizacja spółek

Prowadzenie spółki jest związane z wieloma istotnymi kwestiami, nie tylko z gromadzeniem zysków na koncie. Konieczne jest usprawnianie firmy i praca nad nią, żeby działała lepiej. Niezbędne jest szukanie nowych rozwiązań. Doskonale pomaga w tym optymalizacja przedsiębiorstwa. Pomaga ona poprawić wydajność, zmniejszać koszty oraz wpływa na płatności podatkowe, wystarczy tylko dowiedzieć się, jak do niej podejść.

Co to jest optymalizacja?

Pod hasłem optymalizacja kryje się poszukiwanie najlepszego rozwiązania w danej sytuacji lub dla danego zagadnienia. Jest to ogólne pojęcie optymalizacji, jednak odnosi się do wielu aspektów życia codziennego, w tym do prowadzenia firmy. Gdy optymalizacja wiąże się z firmą zazwyczaj dotyczy kosztów, bądź wydajności, czyli dwóch bardzo ważnych aspektów w jej działalności. W końcu każdy przedsiębiorca chce, żeby jego firma działała lepiej, produkowała więcej, a jednocześnie nie generowała więcej kosztów takiej wydajności. Jednak tym, co z perspektywy spółki jest jeszcze bardziej atrakcyjne to optymalizacja podatkowa.

Jednocześnie dla zwiększenia korzyści z optymalizacji dobrze jest pamiętać, że istnieje optymalizacja jednokryterialna i wielokryterialna. Jak wskazują nazwy pierwsza skupia się na optymalizacji w oparciu o jedno kryterium, np. wydajność, druga bierze pod uwagę kilka, np. wydajność i koszty.

Czemu dyskutuje się o optymalizacji?

Optymalizacja jest korzystna dla spółek, lecz są osoby, które nie patrzą na nią z pobłażaniem i sympatią. Z ich perspektywy optymalizacja podatkowa to sposób na wymiganie się od płacenia podatków. Jednak proces optymalizacji jest całkowicie legalny i nie ma powodu, żeby rezygnować z niego pod wpływem czyichś obiekcji. Nie ma w polskim prawie żadnych przepisów, które mówiłyby, że przedsiębiorca nie może działać na korzyść firmy wykorzystując dostępne mu środki oraz rozwiązania gospodarcze. Takie działania popiera również Konstytucja Biznesu, która obowiązuje od początku 2018 roku. Znajduje się w niej zapis, że jeśli coś, jakieś działanie, nie jest niezgodne z prawem ani definitywnie zabronione, jest legalne.

Eksperci ekonomiści zajmujący się optymalizacją spółek pod różnymi kontami podkreślają, że optymalizowanie, zarówno podatkowe, jak i inne powinno być traktowane z rozsądkiem. Rozsądnie należy je także wykorzystywać, znajdując ku temu racjonalne powody. Agresywne działania faktycznie mogą zostać uznane za chęć uniknięcia płacenia podatków, podczas gdy rozsądek przyniesie spółce liczne korzyści.

Podstawy optymalizacji podatkowej spółki

Optymalizację podatkową spółki trzeba rozpocząć od określenia, jaką spółkę ma się właściwie w posiadaniu. Nie jest to bezzasadne, gdyż od 2014 roku spółki: kapitałowe, akcyjne, komandytowo-akcyjne są opodatkowane podwójnie. Stanowi to poważny uszczerbek na stanie finansowym firmy. Wymagane jest płacenie podatku w wysokości 19% na poziomie spółki oraz 19% z racji dywidend na rzecz wspólników danej spółki. Sumując, 38% podatek nie jest mały i rzutuje bardzo na możliwości posiadane przez przedsiębiorstwo. Nie jest to przecież mała suma.

Pomimo takiej sytuacji spółki objęte tym podatkiem są często wybierane. Przedsiębiorcy nie zakładają ich bez powodu, kryje się za tym przekonanie, że w razie kryzysowej sytuacji wspólnicy nie odpowiadają za błędu spółki majątkiem osobistym. Nie jest to jednak cala prawa. Jeżeli chodzi o problemy finansowe związane z podatkami majątek wspólników nie jest chroniony i stanowi ewentualne zabezpieczenie w razie problemów.

Opłaty w wysokości 38% można uniknąć poprzez przekształcenie, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę komandytwo-hybrydową. Komplementariuszem takiej spółki w takiej wersji staje się właśnie spółka z o.o.

Takie postępowanie ma liczne zalety. Pierwsza zaleta to oczywiście uniknięcie podwójnego opodatkowania. Zostaje on na poziomie 19%. Jest opłacany jedynie przez wspólników danej spółki. Jednocześnie zarząd komplementariusza nie jest odpowiedzialny swoim majątkiem prywatnym za zobowiązani spółki komandytowej. Jest to istotną różnicą w porównaniu ze spółkami akcyjnymi i z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo w takiej zoptymalizowanej wersji istnieje jeszcze jedna zaleta, środki z zysków mogą być wykorzystywane przez wspólników oraz zarząd w każdej chwili.

Więcej informacji o optymalizacji spółek znajdziesz na stronie www.fabrykakreatywna.com

Poprzedni artykułSkrzynki na mięso – jakie normy muszą spełniać pojemniki do transportu mięsa?
Następny artykułJakie usługi oferują kancelarie adwokackie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj