Obsługa maszyn to ważna część pracy w fabrykach. Jeśli wiążesz swoją zawodową przyszłość z branżą produkcyjną, warto wiedzieć, jakie kompetencje będą ci niezbędne, jakie są mile widziane przez rekruterów, a jakie spokojnie możesz nabyć już w trakcie pracy.
Zdolności manualne
Wśród wymagań stawianych pracownikom produkcyjnym bardzo często w ofertach można znaleźć hasło „zdolności manualne”. Zazwyczaj idą one w parze z precyzją. Jeśli te określenia cię cechują, niewątpliwie mogą ci pomóc w ubieganiu się o pracę, w której jednym z zadań jest obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych. Dokładność niewątpliwie przyda ci się podczas wykonywania codziennych obowiązków. W ich realizacji może ci pomóc także umiejętność czytania instrukcji, również wymagająca szczegółowości.
Chęć rozwoju i zdobywania nowych umiejętności
Na etapie rekrutacji dużym atutem może być wcześniejsze doświadczenie w pracy w fabryce lub przy obsłudze maszyn produkcyjnych, a także uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych. Jeśli jednak jeszcze ich nie posiadasz, bo dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki na drodze zawodowej, nie rezygnuj z aplikowania na stanowisko produkcyjne. Bardzo wiele możesz bowiem nauczyć się już podczas samej pracy. Kluczowa będzie natomiast twoja otwartość na nabywanie nowych kompetencji, których wymaga praca w fabryce. Stargard, a dokładniej fabryka opon Bridgestone zlokalizowana w tym mieście, wymienia właśnie chęć rozwoju i zdobywania nowych umiejętności jako jedno z wymagań stawianych kandydatom na stanowisko operatora / operatorki produkcji. Ważna jest też umiejętność pracy w zespole i łatwość w komunikacji.
Dbałość o bezpieczeństwo i wysoką jakość
Dbałość o bezpieczeństwo jest istotna w każdym zawodzie. Niewątpliwie w przypadku zatrudnienia w branży produkcyjnej uważność i pamiętanie o pewnych regułach jest kluczowa, bo może uratować zdrowie, a czasem wręcz życie nasze czy współpracownika. Dlatego od kandydatów na stanowiska związane z obsługą maszyn wymaga się szczególnej rozwagi w tej kwestii. Pracodawcom zależy też na zorientowaniu aplikujących na wysoką jakość. Często jednym z obowiązków jest bowiem jej sprawdzanie w odniesieniu do produktów końcowych, zatem staranność i sumienność również są mile widziane.
Gotowość do pracy zmianowej
Ubiegając się o zatrudnienie w fabryce, pamiętaj o tym, że charakteryzuje się ona trybem zmianowym. Niektóre zakłady produkcyjne wymagają od kandydatów motywacji do pracy w 12-godzinnym systemie dwuzmianowym, a inne gotowości do działania na trzy zmiany. Wiele osób dostrzega plusy takiej organizacji, ponieważ umożliwia im ona chociażby załatwianie w ciągu dnia spraw urzędowych czy bankowych, co dla pracowników etatowych jednozmianowych wiąże się czasem z koniecznością wykorzystania dni urlopowych, gdy muszą dopiąć pewne formalności w godzinach pracy.
Choć praca związana z obsługą maszyn wymaga pewnych umiejętności, warto pamiętać, że część z nich możesz przyswoić już jako zatrudniony. Warto zatem próbować swoich sił w procesie rekrutacji, nawet jeśli nie masz za sobą zbyt dużej praktyki.