Ogniwa i baterie trakcyjne można nazwać sercem, napędzającym wózki widłowe, jak i inne podobne sprzęty (wózki golfowe, wózki bagażowe, maszyny sprzątające). Ich poprawne działanie wpływa zatem na funkcjonowanie całego pojazdu, który wykorzystujemy w magazynie. Warto dbać nie tylko o prawidłową eksploatację ogniw i baterii trakcyjnych, ale i ich poprawną regenerację, która pozwoli im zachować sprawność i żywotność, oddalając od nas kosztowną konieczność zakupu nowych egzemplarzy.
W jaki sposób prowadzona jest regeneracji ogniw i baterii trakcyjnych?
Regenerację ogniw i baterii trakcyjnych rozpoczyna się od oceny ich stanu. Pozwala to na określenie tego, w jakiej kondycji jest określony egzemplarz i czy w ogóle kwalifikuje się on do przeprowadzenia regeneracji. Tym samym unikamy sytuacji podejmowania się bezskutecznej lub nieopłacalnej regeneracji baterii trakcyjnej. Następnie przechodzi się do regeneracji właściwiej. Jej ważnym elementem jest odsiarczanie – rozpuszczanie obecnych w baterii trakcyjnej siarczanów. W dalszej kolejności dokonuje się czyszczenia elementów baterii – płytek, śrub, łączników. Przeprowadza się także uzupełnienie braków elektrolitów i wody destylowanej. Na koniec dokonuje się czynności, mających zapewniać ochronę przed dalszym niszczeniem baterii, na przykład poprzez pokrywanie skrzyni powłokami malarskimi. Po tych wszystkich czynnościach właściwej regeneracji można przejść do etapu ponownego skontrolowania ogniwa i baterii trakcyjnej pod względem skuteczności przeprowadzonej regeneracji, by móc określić stan i ostateczną przydatność do dalszej eksploatacji. Mając pewność, że wszystko poszło zgodnie z planem, możemy dalej eksploatować naszą starą baterię w swoim wózku widłowym.
Jakie są korzyści z regeneracji baterii trakcyjnych?
Baterie trakcyjne po regeneracji pozwalają na osiągnięcie większej sprawności i żywotności akumulatora. Poprawnie funkcjonująca bateria pozwala na oszczędzanie energii i skrócenie czasu ładowania wózka widłowego. Z kolei regeneracja baterii jako zamiennik nabycia nowego egzemplarza pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy – regeneracja starej baterii trakcyjnej jest bowiem dużo tańsza niż kupno nowej. Jest to także zatem rozwiązanie wykazujące znaczne korzyści w wymiarze ekologicznym – nie inwestuje się w nowy element wyposażenia, a wykorzystuje już posiadany. Eksperci firmy Irapol chętnie podpowiedzą, kiedy i w jaki sposób zdecydować się na regenerację baterii trakcyjnej w wózku widłowym, by było to maksymalnie korzystne i opłacalne.