Obsługa prawna spółek – na czym polega?

Spółka jest podmiotem, który zazwyczaj potrzebuje stałej obsługi prawnej. Na czym może ona polegać?

Kompleksowa obsługa prawna spółek

Już od pierwszych chwil istnienia spółki, niezwykle istotna jest jej kompleksowa obsługa prawna. Dobrą praktyką jest powierzenie tego typu spraw prawnikowi, tak aby wspólnicy mogli zajmować się przede wszystkim rozwojem biznesu. Stała pomoc prawna, świadczona przez profesjonalistę jest gwarancją tego, iż sprawy spółki będą prowadzone przez osobę, która zna podmiot najlepiej, która potrafi doradzić najkorzystniejsze rozwiązanie w przypadku kwestii prawnych pojawiających się w miarę istnienia podmiotu. Prawnik, który ma pełny obraz spółki może ocenić jakie są szanse powodzenia w danym postępowaniu, przeanalizować zagrożenia związane z mechanizmami rynkowymi, rządzącymi podmiotem. Co więcej, może nas też reprezentować jako pełnomocnik, jeśli zachodzi konieczność poprowadzenia sprawy przed sądem lub organem administracji publicznej.

Stała obsługa czy dział prawny?

Spółki często zakłada się na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa. Warto rozważyć co jest lepszą opcją – stała obsługa prowadzona przez zewnętrzną firmę czy dedykowany dział prawny, który zadba o wszystkie prawne kwestie spółki.

Zespół prawny zatrudniony na stałe będzie zazwyczaj rozwiązaniem bardziej kosztownym. Co więcej, jego utworzenie może też wiązać się z opłacaniem profesjonalistów nawet wtedy, kiedy akurat pomoc prawna nie jest potrzebna. Z drugiej strony, prawnicy zatrudnieni przez spółkę będą się skupiać wyłącznie na jej sprawach.

Jeśli chodzi o zewnętrzne usługi prawne, mają one tę zaletę, iż prawnicy, którzy obsługują spółkę, zdobywają jednocześnie doświadczenie zawodowe na wielu polach. Często współpracują z doradcami podatkowymi, z biurami rachunkowymi, tłumaczami przysięgłymi, co pozwala na jeszcze bardziej kompleksową obsługę spółki.

Zewnętrzna obsługa prawna spółki

Zewnętrzna kancelaria prawna przydać może się od samego początku. Prawnik potrzebny będzie, żeby stworzyć i zarejestrować spółkę, zadbać o jej kompletną dokumentację. Będzie też opracowywał wewnętrzne regulaminy, umowy z kontrahentami, może też pomóc organom spółki przy sporządzaniu uchwał. W spółce przydaje się też obsługa prawna w związku z własnością intelektualną – przy okazji rejestracji lub ewentualnego naruszenia znaków towarowych, w związku z patentami. Z prawnikiem skonsultować można też kwestie zakazu konkurencji, tajemnicy przedsiębiorstwa czy praw pracowników. Może się zdarzyć, że spółka będzie stroną postępowania przed sądem lub organem administracji publicznej i konieczne będzie jej reprezentowanie. Obsługa prawna może też obejmować wszelkie procesy takie jak przekształcenia czy likwidację podmiotu.

W każdym z wyżej wymienionych przypadków dobrze jest powierzyć sprawy prawnikowi, który jest na bieżąco z nowelizacjami, przepisami, orzecznictwem. Ponadto, prawnik ten będzie znać sprawy naszej spółki od A do Z. Reprezentowanie samego siebie może przynieść niekorzystne efekty spółce, dlatego też warto zadbać o profesjonalną obsługę prawną.

Wsparcie merytoryczne w prowadzeniu spraw spółki można znaleźć wyszukując hasła takie jak: radca prawny Wrocław.

Poprzedni artykułMatematyka w codziennym życiu – czy się przydaje?
Następny artykułWózki platformowe dostosowane do każdej branży. Jak wybrać odpowiedni model?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj