Nowy porządek. O fintechowej rewolucji

Co łączy niezwykłe tempo rozwoju takich technologii jak mobilny internet, sztuczna inteligencja, czy Internet rzeczy? Światowej sławy ekonomista Klaus Schwab twierdzi, że jest to element napędowy szerszego procesu, który określa mianem „czwartej rewolucji przemysłowej”.

Chociaż niemal każdego dnia możemy dostrzec coraz większy wpływ nowoczesnych technologii na funkcjonowanie biznesu, to obecnie możemy mówić dopiero o wczesnym stadium tych radykalnych przemian. Czwarta rewolucja przemysłowa będzie jednak postępować coraz szybciej i ostatecznie całkowicie przeobrazi nasz świat.

Trzy rewolucje przemysłowe

Zdaniem Klausa Schwaba w historii mieliśmy dotąd do czynienia z trzema rewolucjami przemysłowymi. Można powiedzieć, że każda z nich została zapoczątkowana w wyniku spopularyzowania przełomowych technologii, co wywołało daleko idące przemiany ekonomiczne, społeczne i polityczne. Pierwsza rewolucja przemysłowa (ok. 1760 r. – ok. 1840 r.) związana była z upowszechnieniem się napędu parowego. Pozwoliło to na rozwój środków lokomocji (kolej) i rozwój przemysłu. Drugą rewolucję przemysłową (koniec XIX wieku) charakteryzują takie technologie jak linia produkcyjna i elektryczność. Pozwoliło to na masową produkcję takich dóbr jak na przykład samochody. Na lata 60 XX wieku przypada początek trzeciej rewolucji przemysłowej. Przełomowe znaczenie miało tu zastosowanie w przemyśle komputerów (co pozwoliło na automatyzację produkcji), upowszechnienie się komputera osobistego (lata 70 i 80) i Internetu (lata 90).

Czwarta rewolucja – Przemysł 4.0

Jakie przełomowe technologie charakteryzują czwartą rewolucję przemysłową? Klaus Schwab wymienia między innymi sztuczną inteligencję (AI), robotykę, Internet Rzeczy (IoT), autonomiczne samochody, druk 3D. W przeciwieństwie jednak do wcześniejszych rewolucji, ta która dokonuje się na naszych oczach nie będzie zdominowana przez wpływ pojedynczego wynalazku. Jak stwierdza niemiecki ekonomista: “Wiele z tych innowacji jest dopiero w powijakach, ale już wkrótce zbliżą się w swoim rozwoju do decydującego punktu, kiedy to, napędzając i wzmacniając się wzajemnie, tworzyć będą technologię spajającą świat – fizyczny, cyfrowy i biologiczny”.

Wpływ postępującej rewolucji możemy zaobserwować bardzo wyraźnie analizując zmiany zachodzące w sektorze finansów.

Fintechowa rewolucja

Czym jest fintech? Zdefiniowanie tego terminu przysparza wiele problemów. Wynikać to może z faktu, że obejmuje swoim zasięgiem bardzo wiele procesów i zjawisk zachodzących w branży finansowej. Mówiąc najogólniej jest to ten obszar rynku finansowego, który obejmowany jest coraz silniejszym wpływem Przemysłu 4.0. (technologii takich na przykład jak sztuczna inteligencja, blockchain, biometria, czy identyfikacja głosowa). Fintechami nazywamy też technologiczne startupy świadczące usługi finansowe z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które coraz skuteczniej konkurują w niektórych obszarach z bankami. Przykładem mogą być tu chociażby firmy oferujące pożyczki online , chociażby działający na polskim rynku SuperGrosz. Ten model biznesowy doskonale odpowiada na potrzeby wielu współczesnych konsumentów. Decydują o tym m.in. możliwość niemal błyskawicznego skorzystania z usługi, jej prostota, przejrzystość oferty i dopasowanie do potrzeb klienta. Można powiedzieć, że duża część konsumentów przyzwyczajonych do szybkich i prostych zakupów online, chce dziś z taką samą łatwością pożyczać pieniądze jak je wydawać. Umiejętne odpowiedzenie na te oczekiwania, to jednak tylko połowa sukcesu. Drugą jest skuteczne wdrożenie wyspecjalizowanych ekosystemów usług finansowych wykorzystujących zaawansowane algorytmy analityczne czy uczenie maszynowe. To między innymi tego rodzaju technologie pozwalają firmie SuperGrosz oferować swoim klientom pożyczki dopasowane do ich zdolności kredytowej dzięki jej wstępnej automatycznej ocenie. W obszarze fintech wielu analityków prognozuje dalszy rosnący wpływ zastosowania sztucznej inteligencji w takich dziedzinach jak ocena ryzyka, zapobieganie cyberprzestępczości. Rewolucja dokonuje się na naszych oczach.

Poprzedni artykułJak ułatwić sobie prowadzenie działalności gospodarczej?
Następny artykułKoniec WebAPI w Allegro – z ErpBox nie będziesz zaskoczony!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj