Nieruchomości inwestycyjne w małych miejscowościach – czy warto je kupować?

„Kamienica mieści się przy samym rynku, który zlokalizowany jest w sercu” – no właśnie – 40-tysięcznego miasta. Jest świeżo wyremontowana i dostępna w cenie nawet 60% niższej niż cena podobnej nieruchomości w Gdańsku, we Wrocławiu czy w Krakowie. Ogłoszeń o podobnej treści możemy znaleźć wiele. Czy zakup nieruchomości w małym mieście jest dobrą inwestycją?

Ceny nieruchomości w miastach do 50 tysięcy mieszkańców

Ceny nieruchomości w małych miejscowościach są zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników – po jednej stronie możemy wymienić Sopot czy Konstancin-Jeziorną, w których znajdziemy nieruchomości warte kilkadziesiąt milionów złotych a po drugiej Bartoszyce, w których średnia cena za metr kwadratowy oscyluje wokół kwoty 4500 złotych. Dziś skupimy się na tej drugiej stronie – miejscowościach, w których można kupić tanie nieruchomości inwestycyjne. Czy taki zakup wiąże się z wtopieniem kapitału, czy jest przysłowiowym inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę?

Dokładnie zbadaj szanse powodzenia inwestycji

Przed zakupem każdej nieruchomości inwestycyjnej należy dobrze wybadać lokalny rynek. Inwestor powinien zwrócić uwagę na czynniki mogące wpłynąć na wzrost wartości kupowanego obiektu. Po pierwsze, należy zapoznać się z planami budowy dróg i zagospodarowania terenu – może okazać się, że miejscowość, która obecnie oddalona jest o 50 km od dużego ośrodka miejskiego w niedalekiej przyszłości stanie się praktycznie częścią jego aglomeracji. Budowa pobliskiej drogi ekspresowej czy autostrady ma zawsze wpływ na wzrost cen mieszkań w danej lokalizacji.

Płytki rynek najmu w małych miejscowościach skutecznie odstrasza inwestorów od inwestowania na ich terenie – plany budowy centrum logistycznego lub fabryki w okolicy zawsze wpływają korzystnie na popyt najmu. Powstanie takiego obiektu poprawia również sytuację na lokalnym rynku pracy i wpływa na rozwój samej miejscowości. Weźmy również pod uwagę walory turystyczne danej miejscowości – może się okazać, że nieruchomość będzie chętnie wynajmowana w sezonie letnim bądź zimowym. Postarajmy się także poznać lokalną ofertę kulturalną i edukacyjną – jeżeli kupowana nieruchomość jest obiektem mieszkaniowym, to będą to czynniki istotne dla jej przyszłych mieszkańców.

Podejmij współpracę z firmą doradczą i lepiej poznaj lokalny rynek

W świetle obecnie panującej inflacji zakup każdej nieruchomości jest pewniejszą lokatą środków niż przechowywanie ich na koncie bankowym, jednak decyzja o zakupie powinna być poparta solidną analizą. W celu dogłębnego poznania szansy powodzenia danej inwestycji najlepiej skorzystać z usług firmy wykonującej badania rynkowe i świadczącej fachowe doradztwo w zakresie zakupu danej inwestycji. Jedną z nich jest INWI – firma, której eksperci codziennie wspierają inwestorów w sektorze nieruchomości. Zapewnienie sobie wsparcia w postaci firmy doradczej ma wpływ na powodzenie inwestycji.

Poprzedni artykułCzym jest outsourcing pracowniczy?
Następny artykułOptymalizacja działu kadr w małej firmie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj