Elementy stalowe i profile zimnogięte są niezbędne w wielu sektorach gospodarki. Bez nich nie byłoby hal przemysłowych, infrastruktury rolniczej i sprawnie funkcjonującej logistyki. Jak prezentuje się statystyka produkcji stali w ujęciu globalnym i które elementy produkcyjne cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród nabywców?
Które kraje produkują najwięcej stali?
Z udostępnionego niedawno raportu stowarzyszenia World Steel Association na rok 2021 dotyczącego przemysłu stalowego w ujęciu globalnym wynika, że największym światowym producentem stali pozostają Chiny z wolumenem 1032,8 milionów ton (choć w stosunku do 2020 roku można stwierdzić niewielki spadek). Na drugim miejscu znajdują się Indie (118,2 milionów ton), na trzecim – Japonia (96,3 milionów ton).
Kolejne miejsca przypadły odpowiednio Stanom Zjednoczonym, Rosji, Południowej Korei, Turcji i Niemcom. Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią i konfliktem zbrojnym na Ukrainie część krajów odnotowała wzrost produkcji stali względem poprzednich lat, np. Niemcy i Brazylia.
Jeśli chodzi o wydajność konkretnych podmiotów, to największą produkcją stali może pochwalić się chiński holding China Baowu Group (119,95 milionów ton). Dalsze pozycje zajmuje ArcelorMittal z siedzibą w Luksemburgu (79,26 milionów ton), chińska grupa kapitałowa Ansteel (55,65 milionów ton stali) oraz Nippon Steel Corporation z siedzibą w Japonii (49,46 milionów ton stali).
Poszczególne firmy produkujące stal mają swoje nisze wśród odbiorców. ArcelorMittal specjalizuje się głównie w obsłudze sektora AGD, budownictwa i motoryzacji. Chiński lider Baowu Group dostarcza materiały przede wszystkim do sektora petrochemicznego, energetycznego, transportowego, energetyki jądrowej oraz maszynowego. Z zasobów Nippon Steel korzysta przede wszystkim inżynieria lądowa, kolejnictwo i energetyka.
Do czego wykorzystuje się poszczególne rodzaje profili stalowych?
Do najbardziej typowych kształtowników zimnogiętych zalicza się profil Z (tzw. zetownik) oraz profil C (tzw. ceownik).
Nazwa zetowników pochodzi od ich przekroju, który przypomina literę Z. Oprócz pionowego elementu w skład zetownika wchodzą dwie równoległe półki, które mogą mieć zróżnicowane rozmiary. Zimnogięte profile Z cechują się bardzo wysoką wytrzymałością. Z tego względu montuje się je na konstrukcji głównej i stosuje do mocowania okładzin ściennych, płyt warstwowych lub elewacji drewnianej. Zetowniki różnią się między sobą nie tylko wymiarami półek i wysokością elementu, ale także jakością użytej stali, grubością profilu, klasą cynkowania i korozyjności.
Z kolei profile C znajdują zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Stosuje się je przy wznoszeniu mostów i kładek, infrastrukturze drogowej oraz płotów i bram. W przemyśle samochodowym ceowniki służą do konstruowania ram i nadwozi pojazdów. Podobnie jak inne rodzaj profili zimnogiętych także ceowniki różnią się między sobą wieloma parametrami. Warto o tym pamiętać, aby stawiana konstrukcja stalowa przetrwała przez długie lata.
Gdzie warto szukać zaufanego partnera handlowego?
Dla firm, które poszukują sprawdzonych hal do przemysłu, branży TSL lub rolnictwa atrakcyjnym partnerem jest polsko-szwedzka firma Borga zajmująca się produkcją profili zimnogiętych, blach oraz hal stalowych. Korzysta wyłącznie z najwyższej jakości surowców i od lat 70. ubiegłego wieku opracowuje praktyczne i przyjazne rozwiązania, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.
Zaletą współpracy z firmą Borga jest ogromna elastyczność. Poza standardowym katalogiem komponentów budowlanych jest ona w stanie wykonać elementy (profile) dopasowane do indywidualnego zamówienia. Specjaliści zajmujący się obsługą klienta zbiorą wszystkie niezbędne informacje dotyczące m.in. rozwinięcia, wysokości, wymiarów półek. W ten sposób można przygotować np. esowniki lub teowniki. Dodatkowo zakłady Borga oferują usługę otworowania, które ułatwia późniejszy montaż elementów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produkcji i specyfikacji materiałowej wytwarzanych elementów, zajrzyj na.
Odkryj profile techniczne, które dopasujesz do swoich potrzeb.