Na czym polega sanacja spółki prawnej?

Problemy finansowe spółki prawnej nie muszą w każdym przypadku prowadzić do postępowania upadłościowego. Firma może wykorzystać inne, przewidziane w polskim prawie rozwiązanie restrukturyzacyjne, aby przywrócić stabilność prowadzonemu biznesowi i uchronić się przed egzekucją ze strony wierzycieli. Na czym polega ten proces? Czym różni się od upadłości? Kiedy warto zdecydować się na sanację? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie rozwiązania, które ma na celu przywrócenie dobrej kondycji finansowej prowadzonemu przedsiębiorstwu.

Czym jest sanacja spółki?

Opisywany proces polega przede wszystkim na wdrożeniu działań, prowadzących do przywrócenia finansowej płynności firmie, która z różnych powodów nie radzi sobie ze spłatą wierzycieli. Jest to jedna z coraz popularniejszych form restrukturyzacji spółki. Postępowanie łączy czynności prawne z czynnościami faktycznymi, mającymi na celu uniknięcia ogłoszenia upadłości firmy. Działania sanacyjne są prowadzone na podstawie przyjętego planu restrukturyzacyjnego. Najczęściej z tego rozwiązanie korzystają przedsiębiorcy, którzy z problemami finansowymi zmagają się stosunkowo krótko. Wybierając sanację spółki, chcą oni stłumić trudną sytuację w zarodku i zminimalizować ryzyko wystąpienia poważniejszych negatywnych skutków majątkowych czy ekonomicznych.

Jak przebiega proces sanacji spółki?

Pierwszym krokiem w postępowaniu sanacyjnym jest przygotowanie wniosku restrukturyzacyjnego, który następnie powinien zostać złożony do odpowiedniego sądu restrukturyzacyjnego. Istotną rolę w tym przypadku odgrywa czas. Spółka, zmagająca się z problemami finansowymi, powinna zareagować jak najszybciej. Wniosek warto złożyć odpowiednio wcześnie, by móc ciągle dysponować zasobami, niezbędnymi w efektywnym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Co istotne, pismo o sanację może złożyć nie tylko właściciel spółki, ale także jej wierzyciel lub ustanowiony przez sąd kurator rejestrowy.

Po złożeniu wniosku następuje jego rozpoznanie. Majątek spółki zostanie zabezpieczony a prawo wspólników do dysponowania nim będzie ograniczone. Co istotne, dłużnicy nadal będą mogli prowadzić swoją działalność gospodarczą. To bardzo ważne – dzięki temu spółka ma szansę odzyskać płynność finansową.

W toku sprawy zostanie przygotowany także spis wierzytelności i plan restrukturyzacji. Musi on zostać złożony w ciągu 30 dni od rozpoczęcia postępowania, a następnie zatwierdzony przez zgromadzenie wierzycieli. Sanacja spółki zapewnia m.in. możliwość zmiany zakresu działalności firmy, renegocjacji lub rozwiązania niekorzystnych umów czy zredukowania zatrudnienia. Należy jednak pamiętać o tym, że postępowanie to może zostać umorzone, jeśli dłużnik nie będzie spłacać wierzycieli.

Kiedy warto zdecydować się na sanację spółki?

Opisywana forma restrukturyzacji będzie miała szczególny sens w sytuacji, w której właścicielom zależy na uratowaniu prowadzonej działalności. Rozwiązanie to zapewnia przede wszystkim skuteczną ochronę przed egzekucją wierzytelności. Sama sanacja spółki nie jest jednak krótkim i łatwym procesem. W przypadku konieczności przeprowadzenia tego postępowania, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonej kancelarii, która pomoże odzyskać firmie finansową stabilność.

Poprzedni artykułJak oszczędzać pieniądze na energii elektrycznej?
Następny artykułPanele winylowe Arbiton – idealny wybór do wnętrz w stylu skandynawskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj